VeronikaVV

Mohl si Karel IV poručit k večeři kachnu na pomerančích ?

Otázka na Dějepis

Nejlepší odpověď
manon

Nemohl. Karel IV. (14. května 1316 – 29. listopadu 1378).
Počátek pěstování pomerančů pochází pravděpodobně ze subtropických hraničních oblastí Číny a Vietnamu, nikde nerostly jako plané rostliny. V 15. století byl pomerančovník do Evropy dovezen portugalskými obchodníky a záhy po objevení Ameriky i tam.

Další odpovědi
Rocker

Poručit si mohl,ale nevím jistě,jestli tehdy jeho kuchař znal pomeranče.

Reuef

Mohl proc by ne ? Pomerance rostou preci i Evrope

Elk

Ano.

Danča84

Snad jedinou větu, co si z dějepisu pamatuju, je že křižáci na svých taženích objevili pro naše země citrusy, rýži a špenát. (Tyhle 3 věci jsem si opakovala celou přestávku, až jsem si na ně vzpoměla po víc než 15 letech!) Z toho by se dalo usoudit, že i pomeranče dovezli křižáci. Jestli ale byly dřív křižácké výpravy nebo Karel IV, Ti neporadím…

venkovan

To je dost těžké odpovědět. Třeba nemohl, protože lovci ani chovatelé nechytili kachnu.
To samé je o pomerančích. Dostaly se do Evropy až když evropané objevili obchodní námořní cesty okolo Afriky a nebo se do Evropy dostal na zádech velbloudů, oslů a koní o nějaké to století dřív? Karel IV myslím byl i v Benátkách – tradiční obchodní místo s Asií. Třeba pomerančům tam tenkrít říkali jinak.