Mohl Mojžíš převést svůj lid přes moře suchou nohou?

Nejlepší odpověď
annas

Všichni přešli. Objevily se nové informace.

Biblický příběh o tom, jak Izraelité při útěku před faraonovými vojsky přešli suchou nohou přes moře, se možná zakládá na pravdě.
Podle vědců ovšem nešlo o božský zásah, ale spíš o kombinaci nezvyklého počasí a chování kapalin.

„Naše simulace poměrně přesně odpovídají biblickému příběhu,“ vysvětluje Carl Drews, který se podílel na výzkumu Národního střediska pro atmosférický výzkum v americkém státě Colorado.
Nejspíše však nešlo o Rudé moře, ale o mělkou lagunu poblíž delty Nilu, dodává americký tým, který studoval staré mapy a hledal „Rákosové moře“, o němž se Bible několikrát zmiňuje.
Archeologické nálezy, informace ze satelitních snímků i prastaré mapy pak podle listu Telegraph vědcům pomohly odhadnout směr proudění vody a hloubku jezera v době před třemi tisíci let.
Šlo o pobřežní lagunu zvanou Tanis, do níž se vlévalo jedno z vedlejších ramen Nilu.

Počítačový model ukázal, že dvanáct hodin trvající východní vítr o síle 101 km/h mohl 1,8 metru hlubokou lagunu „rozdělit“.

Vznikl by tak přes tři kilometry dlouhý a bezmála pět kilometrů široký „most“. Tento koridor by byl dost velký na to, aby jím mohli Mojžíš a jeho lid projít. Po obou stranách tohoto koridoru se pak vytvořily jakési vodní zdi. Jakmile vítr opadl, tato vodní masa vytvořila mohutnou vlnu, která mohla zalít a zničit egyptské vojsko.

Rozdělení vod můžeme pochopit pomocí dynamiky kapalin. Vítr pohybuje vodní masou zcela ve shodě s fyzikálními zákony. Mohlo tak dojít k vytvoření bezpečného průchodu, který měl na obou stranách vodní zeď. Při ustání větru se pak tato vodní masa náhle do suché prohlubně zřítila," popisuje Carl Drews, jak mohlo k jevu dojít.

Volny.cz
EuroZprávy.cz

Další odpovědi
anonym

http://tn.nova­.cz/zpravy/zah­ranici/animace-rude-more-se-rozestoupilo-vitr-pomohl-mojzisovi.html

venkovan

V tomto příběhu si nesmíme představovat moře jako moře vody, ale jen jako mělkou úžinu mezi pevninami. A potom je lecos možné.
Na TV kanálech jako je Discovery, Spektrum, Viasat apod., se objevují různé pořady na podobné příběhy. Zcela logicky byl sestaven pořad o biblických pohromách které byly na Egypt seslány za to, že faraón nechtěl propustit Židy.