Angi-Shy

Mohl být Einstein autista?

Naučil se mluvit mnohem později a měl velké nadání na určitou vět. Jsou to dva předpoklady pro autismus. K tomu byl jeho mozek i ukraden před jeho zpopelněním a později s povolením byl mozek zkoumán. Prý byl větší a měl nějaké buňky více u sebe tak mohl vše spočítávat rychle atd. Mohl mít nějaký druh autismu nebo by se to mohl nazývat nějakou „poruchou“ v mozku, která to vše způsobila?

Nejlepší odpověď
gecco

Jaký je rozdíl mezi „druhem autismu“ a „nějakou poruchou mozku“??
😉

Ano, je možné, že Einsteinův ´stav´ by byl dneska posouzen jako „nějaký autismus“… Každopádně byl výjimečným člověkem.

Další odpovědi
zzzlatokopka

Možná mohl, třeba mohl být asperg. To už se dnes těžko prokáže.

annas

Našla jsem v anglickém článku – Einstein a Newton vykazovali známky autismu – autor Hazel Muir

Nejnovější výzkum naznačuje, že Einstein, který se zasloužil o rozvoj teorie relativity, a Newton, který objevil zákony gravitace, měli rysy autismu v různé míře.

Podle vědců, Einstein vykazoval známky Aspergerova syndromu od mladého věku.

Baron-Cohen z univerzity v Cambridgi, a matematik Ioan James z oxfordské univerzity posoudili osobnostní rysy Newtona a Einsteina, aby zjistili, zda u nich najdou tři klíčové příznaky Aspergerova syndromu: obsesivní zájmy, problémy v sociálních vztazích a problémy s komunikací.

I když připouští, že je nemožné dělat určitou diagnózu pro někoho, kdo již nežije, Cohen doufá, že tento druh analýzy může objasnit, proč někteří lidé s autismem vynikají v životě, zatímco jiní bojují.

http://www.new­scientist.com/ar­ticle/dn3676-einstein-and-newton-showed-signs-of-autism.html#.VVg-q0ZcqYk

Protože Aspergerův syndrom byl popsán až v roce 1944. a autorova práce zůstala během druhé světové války neznámá a články byly znovu objeveny až mnohem později, proto se domnívám, že v době života obou vědců se jejich výjimečnost, chování apod. posuzovaly jinak.

Poprvé tento termín použila Lorna Wingová v odborné publikaci v roce 1981.
http://www.por­tal.cz/scripts/de­tail.php?id=5659

arygnoc

autizmus, dys-čokoľvek sú vynálezy súčasnosti.
tzv. súčasní napr. dysgrafici, dyskalkulovia sa dokázali VŽDY počadovanú naučiť pomocou pár faciek – záleží to iba na prístupe okolia – buď tých ľudí budeme ľutovať – a ostanú tam, kde sú, alebo im pomôžeme sa adaptovať.

nejaký dyslovecký lev či dysbehajúca antilopa by proste v prírode neprežili.
a to platí i i o človeku, inak nositelia zmetkového genetického kódu zaplavia zem a ľudstvo vyhynie.

každý človek má nadanie, bunky na niečo iného – niekto vidí svet abstraktnými očami a je umelec, iný ho vidí v číslach a je z neho matematik, fyzik, kozmológ, iný v slovách a je vynikajúci spisovateľ, dramatik, … – a ani jeden z nich neostal vo svojom dysčokoľvek, ale práve naopak, MUSEL sa vyvíjať i v tom, čo mu nešlo – inak by sme o ňom nevedeli.

medicínska veda v období einsteinovej mladosti nepoznala dys-ikov ani autistov – buď bol retardovaný alebo normálny.
einstein bol zaradený (i životom) do tej druhej kategórie.

;-Q

ratava

Nejsem sice žádný mozkovědec, ale i tak bych řekla, že na takovou diagnózu je potřeba mnohem víc, než „jen znát něčí životopis“.

Každopádně- vezmu-li celou škálu symptomů oné nemoci a kouknu-li se na své okolí, tak v podstatě by autismem mohl trpět kdokoliv z nich. A kupodivu- nikdo z nich ji v lékařském spise zapsanou nemá…

Tak mi spíš toto zpětné přisuzování jakékoliv mentální choroby komukoliv zapadá do dnešní „módy“, kdy jsou školy přeplněné dětmi s různými disfunkcemi a na jejich „omluvu“ se stejná diagnóza „přistrčí“ někomu známému.

Jenže s tímto přístupem by tam patřili všichni „slavní“- neznám fyzika/ skladatele/malíře…, který by vedl zcela normální život, že by ráno vstal, přichystal děti do školky, do školy, došel na nákup, přichystal večeři a pod. Jen mi přijde, že to není autismem, ale že spíše jejich „koníček“ zabere více času… Stejně tak, bude-li si fyzik povídat např. s číšníkem, který nemá o TR ani páru, přijde všem komunikace vždy „tak trochu problémová“…

…ale jak říkám, nejsem mozkovědec…