Avatar uživatele
Angi-Shy

Mohl být Einstein autista?

Naučil se mluvit mnohem později a měl velké nadání na určitou vět. Jsou to dva předpoklady pro autismus. K tomu byl jeho mozek i ukraden před jeho zpopelněním a později s povolením byl mozek zkoumán. Prý byl větší a měl nějaké buňky více u sebe tak mohl vše spočítávat rychle atd. Mohl mít nějaký druh autismu nebo by se to mohl nazývat nějakou „poruchou“ v mozku, která to vše způsobila?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Klára K. před 3260 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
gecco

Jaký je rozdíl mezi „druhem autismu“ a „nějakou poruchou mozku“??
😉

Ano, je možné, že Einsteinův ´stav´ by byl dneska posouzen jako „nějaký autismus“… Každopádně byl výjimečným člověkem.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzlatokopka

Možná mohl, třeba mohl být asperg. To už se dnes těžko prokáže.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Našla jsem v anglickém článku – Einstein a Newton vykazovali známky autismu – autor Hazel Muir

Nejnovější výzkum naznačuje, že Einstein, který se zasloužil o rozvoj teorie relativity, a Newton, který objevil zákony gravitace, měli rysy autismu v různé míře.

Podle vědců, Einstein vykazoval známky Aspergerova syndromu od mladého věku.

Baron-Cohen z univerzity v Cambridgi, a matematik Ioan James z oxfordské univerzity posoudili osobnostní rysy Newtona a Einsteina, aby zjistili, zda u nich najdou tři klíčové příznaky Aspergerova syndromu: obsesivní zájmy, problémy v sociálních vztazích a problémy s komunikací.

I když připouští, že je nemožné dělat určitou diagnózu pro někoho, kdo již nežije, Cohen doufá, že tento druh analýzy může objasnit, proč někteří lidé s autismem vynikají v životě, zatímco jiní bojují.

http://www.new­scientist.com/ar­ticle/dn3676-einstein-and-newton-showed-signs-of-autism.html#.VVg-q0ZcqYk

Protože Aspergerův syndrom byl popsán až v roce 1944. a autorova práce zůstala během druhé světové války neznámá a články byly znovu objeveny až mnohem později, proto se domnívám, že v době života obou vědců se jejich výjimečnost, chování apod. posuzovaly jinak.

Poprvé tento termín použila Lorna Wingová v odborné publikaci v roce 1981.
http://www.por­tal.cz/scripts/de­tail.php?id=5659

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

autizmus, dys-čokoľvek sú vynálezy súčasnosti.
tzv. súčasní napr. dysgrafici, dyskalkulovia sa dokázali VŽDY počadovanú naučiť pomocou pár faciek – záleží to iba na prístupe okolia – buď tých ľudí budeme ľutovať – a ostanú tam, kde sú, alebo im pomôžeme sa adaptovať.

nejaký dyslovecký lev či dysbehajúca antilopa by proste v prírode neprežili.
a to platí i i o človeku, inak nositelia zmetkového genetického kódu zaplavia zem a ľudstvo vyhynie.


každý človek má nadanie, bunky na niečo iného – niekto vidí svet abstraktnými očami a je umelec, iný ho vidí v číslach a je z neho matematik, fyzik, kozmológ, iný v slovách a je vynikajúci spisovateľ, dramatik, … – a ani jeden z nich neostal vo svojom dysčokoľvek, ale práve naopak, MUSEL sa vyvíjať i v tom, čo mu nešlo – inak by sme o ňom nevedeli.


medicínska veda v období einsteinovej mladosti nepoznala dys-ikov ani autistov – buď bol retardovaný alebo normálny.
einstein bol zaradený (i životom) do tej druhej kategórie.

;-Q

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ratava

Nejsem sice žádný mozkovědec, ale i tak bych řekla, že na takovou diagnózu je potřeba mnohem víc, než „jen znát něčí životopis“.

Každopádně- vezmu-li celou škálu symptomů oné nemoci a kouknu-li se na své okolí, tak v podstatě by autismem mohl trpět kdokoliv z nich. A kupodivu- nikdo z nich ji v lékařském spise zapsanou nemá…

Tak mi spíš toto zpětné přisuzování jakékoliv mentální choroby komukoliv zapadá do dnešní „módy“, kdy jsou školy přeplněné dětmi s různými disfunkcemi a na jejich „omluvu“ se stejná diagnóza „přistrčí“ někomu známému.

Jenže s tímto přístupem by tam patřili všichni „slavní“- neznám fyzika/ skladatele/malíře…, který by vedl zcela normální život, že by ráno vstal, přichystal děti do školky, do školy, došel na nákup, přichystal večeři a pod. Jen mi přijde, že to není autismem, ale že spíše jejich „koníček“ zabere více času… Stejně tak, bude-li si fyzik povídat např. s číšníkem, který nemá o TR ani páru, přijde všem komunikace vždy „tak trochu problémová“…

…ale jak říkám, nejsem mozkovědec…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek