Losman

Mohl by mi prosím někdy vysvětlit název díla „Báječná léta pod psa“ … Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

V názvu je protiklad, ironie – zdánlivě báječná léta mládí vypravěče. Výraz pod psa – znamená něco špatného, omezeného. Jde o jakousi melancholickou grotesku…

Hrdina zachycuje léta dospívání pravdivě, s nadhledem, prožíval je pod tlakem politického systému, křivd socialismu atd.

Další odpovědi
Deli

Chápu to tak, že to byla báječná léta vypravěče – Kvida, vlastně jeho dětství, mládí, dospívání…
Ovšem dobou totalitního režimu mnohdy tak omezená, že lecos bylo pod psa.

Jinak super film, ne?

geoorg

Jak řekl sám Autor:
„Báječné bylo mládí, doba byla pod psa.“