zjentek

mohl by mi prosím někdo vyskloňovat slovo idea v mn.č.? Díky ,)

Doplňuji:
funna: co chybí, vokativ? A lokál + instr. jsou 100% správně? Díky ,)

Nejlepší odpověď
annas

http://priruc­ka.ujc.cas.cz

Množné číslo

  1. idey, ideje
  2. idejí
  3. ideám, idejím
  4. idey, ideje
  5. idey, ideje
  6. o ideách, idejích
  7. ideami, idejemi

Podstatná jména zakončená na -ea mají smíšené skloňování: skloňují se podle vzoru „žena“ i „růže“, v některých pádech mají dubletní tvary. Tvary podle vzoru „růže“ se tvoří ze základu rozšířeného i v písmu o -j-.

Další odpovědi
Funna

idey nebo ideje,
idejí,
ideám, nebo ideím
idey
idejích
idejemi
Doplňuji:
vuypadl mi jeden pád, takže znovu

  1. idey nebo ideje
  2. idejí
  3. ideám, nebo idejím
  4. idey, nebo ideje
  5. idey nebo ideje
  6. ideách, nebo idejích
  7. idejami

aspoň doufám, že je to dobře .-)

annas

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=idea&Hledej=Hle­dej

Množné číslo

  1. idey, ideje
  2. idejí
  3. ideám, idejím
  4. idey, ideje
  5. idey, ideje
  6. o ideách, idejích
  7. ideami, idejemi

Podstatná jména zakončená na -ea mají smíšené skloňování: skloňují se podle vzoru „žena“ i „růže“, v některých pádech mají dubletní tvary. Tvary podle vzoru „růže“ se tvoří ze základu rozšířeného i v písmu o -j-.

zjentek

aha, už to chápu, takže 7. zřejmě ideami, ne idejemi, že ,) dikes ,)

Funna

no..zase jsem to napsala blbě…má tam být
ideami, nebo idejemi,
protože jsou možné oba způsoby…ale je to hrozné slovo .-)

zjentek

díky ,)