Losman

Mohl by mi nekdo polopatisticky vysvetlit inflaci a deflaci prosim? jako pro male dite ale :)

Nejlepší odpověď
Deli

Wikipedie praví (zkráceně) toto:

Inflace je definována jako růst všeobecné cenové hladiny v čase, neboli jako snížení kupní síly peněz.
Opačným jevem k inflaci je deflace – tedy pokles cenové hladiny.

Přeloženo do češtiny a hezky po lopatě:
Inflace je to, že před pěti lety jste za 1000 Kč pořídil velký nákup, teď na stejné množství zboží potřebujete peněz víc.

Prostě: všechno se časem zdražuje.
Neboli: za stejnou částku toho pořídím míň a míň.

Deflace je jev opačný – za stejnou částku bych nakoupila dnes víc než před lety.

Další odpovědi
Bičiště

Inflace – kupní síla peněz klesá. Za 100 kč toho koupím měně než loni. Inflace se vyjadřuje v procentech.
Deflace je opak inflace a znamená zvýšení kupní síly peněz.
Mimo jiné, vliv na inflaci a deflaci má i pohyb kurzu koruny vůči cizí měně, zejména pak výkonnost a efektivnost domácí ekonomické (výrobní) činnosti.

Ivetka303

Nejjednodušeji řečeno
inflace = zdražování
deflace = zlevnění

arygnoc

inflace: http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=in­fl%C3%A1cia&bo­ok=i

deflace: http://heureka­.tym.sk/vys.php?vol­ba=1&dotaz=de­fl%C3%A1cia&bo­ok=d