Robin02

Mohl by jste mi někdo pomoct s jednou matematickou úlohou?

Jarek si koupil nové kalhoty, ale nohavice byly příliš dlouhé. Jejich délka byla vzhledem k Jarkové výšce v poměru 5:8. Maminka mu nohavice zkrátila o 4cm, čímž se původní poměr zmenšil o 4%. Určete. jak je Jarek vysoký.

Mohli by jste mi to trochu i vysvětlit? Vůbec si s tím nevím rady, potřebuju to zítra do školy. Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
klumprt

Poměr se dá vyjádřit jako zlomek. Gatě jsou pět osmin z Jankovy výšky. Jankova výška je jedna jednina z Jankovy výšky.
Dále:
čtyři procenta jsou čtyři setiny z celku alébrž jedna pětadvacetina. A my víme, že jedna pětadvacetina z pěti osmin Jankovy výšky je přesně čtyři centimetry.
Ty dva zlomky se musí vynásobit, za ně se musí prdnout x jako xýška, pak rovná se a pak čtyři.
máme jednoduchou rovnici ze které vyleze že Janek je rozhodně vyšší než Jirka Krytinář, ale určitě menší než Jirka Pomeje.

Další odpovědi
gecco

Mno, tak se na to kouknem…
Co bys tak asi potřeboval vysvětlit??? – vždyť máš všechno v zadání – jen si je musíš přepsat pomocí matematických symbolů…
___
Jarek → J
kalhoty → K
K : J = 5 : 8
(K – 4) : J = (5 : 8) – 4%
___
Tak to spočítej – a pokud chceš, vlož do Doplnění (či Diskuse) výsledek pro kontrolu (případně dodej, co potřebuješ na takové ´ptákovině´ dovysvětlit).
😉

orwell

Už to asi nebude aktuální, ale kdybys to náhodou ještě neměl podle uvedených rad hotové, tak pro úplnost (a abys nedostal kouli – třeba to ještě stihneš opsat):
výška Jarka … v
délka kalhot … k

poměr k / v = 5 / 8, tj. k / v = 0,625

Po zkrácení kalhot:
(k – 4) / v = 0,96 * 0,625
Doplňuji:
Nechtěně jsem to odeslal dříve, tedy dále:
(k – 4) / v = 0,6 Těch 0,6 je 96% z původního poměru 0,625 (tj. o 4% méně)
Vynásobíš-li obě rovnice výškou chlapce v, dostaneš soustavu rovnic:
k = 0,625v

k = 0,6v + 4 ( čtyřka převedena na pravou stranu)

Z rovnosti levých stran plyne i rovnost pravých stran:
0,625v =0,6v + 4
0,025v = 4
a tedy v = 4 / 0,025 = 160cm.
Délka kalhot před zkrácením (na tu se nás nikdo neptá) je pak
k = 0,625v = 0,625*160 = 100 cm, po zkrácení 100 = 4 = 96 cm.

Lze to řešit i jednodušeji, výpočty provést se zlomky, atd. Záleží jak se to komu líbí.