Kai

Mocniny záporné

Chtěla bych se zeptat, jaký je ve výsledku rozdíl, když napíšu :

  1. 3 na mínus druhou
  2. (2/3) na mínus druhou

Proč se závorka u jednoho musí a u druhého psát nemusí?

Nejlepší odpověď
www

No přece proto, aby bylo zřejmé, co (nebo kterou číslici) chceš umocnit! Závorka umocňuje vše uvnitř, potažmo výsledek uvnitř.

Další odpovědi
Alesh

To je jasný … 😉

Je úplně jedno jestli se jedná o mocninu kladnou nebo zápornou.

V případě A) je jasné, že umocňuješ tu trojku, čili závorku tam dělat nemusíš, ale klidně i můžeš, ale nemá to smysl, jen by to mátlo.
V případě B) chceš umocňovat celý výraz, tj. ty dvě třetiny. Pokud tam závorku nedáš, pak to bude znamenat, že umocnit se má jen čitatel (jen to nad zlomkovou čarou) a jmenovatel nikoli. V tomto případě bys dostala dvě na mínus druhou a to celé děleno třemi. Se závorkou u zlomku to ale znamená dvě třetiny na mínus druhou.