Avatar uživatele
kocickaaa

moc nechápu co je to vlastně ten šok v lékařství..... vysvětlete mi to někdo.. laicky :D :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? tom004, dědapetr před 4684 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Ony jsou vlastně dva: „opravdový“ šok, což je reakce těla na těžké zranění, na silný alergen (anafylaktický šok) atd, jak popisuje dědapetr. Ten může i vést k smrti, je to hodně nebezpečný stav. Projevuje se bledostí, studeným potem atd.
Druhá věc je tuším něco jako „posttraumatická stresová reakce“ nebo tak něco, což je obrana mozku proti nějaké hodně stresové události. Třeba když je člověk totálně mimo po autonehodě, při které se mu ale nic vážného nestalo. Tenhle stav přímo na životě neohrožuje (pokud v „mimóznosti“ nevběhne pod další auto atd).
Snad jsem to moc nepovrtala :o)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dědapetr

Šok je nepříznivá reakce organismu (lidského těla) na situaci, kdy tkáně trpí nedostatkem kyslíku a živin. Nejčastější příčinou je velká ztráta krve. Tělo potřebuje své zásoby těchto látek pro činnost mozku a srdce. Cílem první pomoci je podpořit dodávku krve právě do těchto životně důležitých orgánů.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%A0ok_­(l%C3%A9ka%C5%99stv%C3%AD)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Tak to zkusím,jak to chápu.Po nějaké události,např. při havárii,dostává náš mozek spoustu informačí ze zraněného těla,které nestačí zpracovat.Brání se tím,že se tzv. „vypne“,a přestane kontrolovat tělesné funkce.a to způsobí,že člověk upadne do šoku.Záleží potom na rychlém zásahu,aby se mozek,„restato­val“.Snad jsem to moc nepomotal. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jendahun

Myslím si,že za určitých okolností a po krátkou dobu je šok i užitečný.Vlastní příklad: pořezal jsem se pilou,byl jsem sám,hodně krve,naštěstí nebylo tepenné krvácení,nezpa­nikařil jsem a obvázal zranění,vybičoval jsem se k externímu výkonu – na jedné noze jsem doskákal k autu vzdálenému cca: 500m,zavolal si záchranku,dojel sám autem k nejbližší vesnici,vyložil pilu a nářadí a čekal na sanitku.Necítil jsem bolest,jednal jsem chladně a racionálně.Až jsem byl v sanitce a odezněl šok,dostavila se šílená bolest a ruply mi nervy.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek