kostraxx

Mluvnické kategorie sloves

Ahoj, jaký je rozdíl mezi způsobem oznamovacím a podmiňovacím ?
Dekuji 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Způsob je gram. kategorie, která vyjadřuje vztah děje ke skutečnosti (děj reálný, možný, nutný; skutečnost, předpokládaný děj, výzva).

1. Způsob oznamovací vyjadřuje děj reálný, skutečný v minulosti, přítomnosti nebo budoucnosti
cestoval jsem, cestuji, budu cestovat.

s částicemi – přání – Kéž by svítilo sluníčko!
jako výzva – Mlčíš!

2. způsob podmiňovací vyjadřuje nereálností obsahu (podmínka, přání, nejistota ap.)

  • kondicionál přítomný = děj potencionálně možný – podmínka, přání

Kdybych měl peníze, cestoval bych .

  • kondicionál minulý = děj neuskutečnitelný

Kdybych byl poslechl, nic bych nezmeškal
Kdybych si byl (býval) nechal poradit, bylo by to (bývalo) dopadlo jinak.

dále vyjadřuje oslabení děje, vyjádření úcty, srkomnosti
Co byste si přála? Prosila bych knížku.
Mohla bych zaplatit?

užíívá se i zvartná podoba – byl bych se (si) vezl, byl by ses (sis) vezl

Poznámka:
Ttvar by se můlže spojovat např. s a – abych, aby, abychom…
kdy – kdybys, kdyby, kdybyste, kdybychom atd.

Doplňuji:
Vl. v. s využitím přehledných tabulek z morfologie

Oprava: kondicionál přítomný vyjadřuje děj potenciálně možný , nikoliv potencionálně.

Další odpovědi
Kelt

Už název to charakterizuje. Oznamovací způsob něco oznamuje. Já pracuji, on byl na zahradě, pojedeme do Prahy. Podmiňovací způsob vyjadřuje určitou podmínku.
Pracoval bych, kdybys mi to dal. Udělal bych to, až bude padat zlato.
Byl bych to udělal, kdybys mi uvařila modrého koně.
Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem nechodil.

ivzez

Annas,
téměř perfektní odpověď až na jednu „maličkost“:

  • kondicionál přítomný = děj potenciÁlně možný

    (nikoliv potencionálně ► odvozeno od slova potenciál)

annas

Děkuji. I když se snažím při psaní opravovat, nějak se mně nedaří. Nedovedu si to vysvětlit, nikdy jsem tolik překlepů nedělala. Když čtu text s odstupem, je mně trapně.

ivzez

To mne mrzí, nechtěla jsem, abyste se cítila trapně.

Šlo mi o slovo potenciální/po­tenciálně. Je mi jasné,
že to znáte, ale člověk to tolikrát slyší a vidí špatně,
že to občas podvědomě použije také (alespoň já se
při něčem podobném občas přistihnu) …

annas

Vaše připomínka mně nevadí. Udělala jsem chybu, beru. Cítím se trapně spíš u svých opakovaných překlepů.

Nechci se vymlouvat, ale domnivám se, že jednou z příčin je i to, že nevidím celou svou odpověď. Byla jsem zvyklá opravovat text , který jsem viděla celý před sebou.

ivzez

S psaním do malých okének mám problém také …