maschin

Mluvilo se za socialismu o Pinochetovi a dalších jihoamerických diktátorech?

v 70. a 80. letech 20. století vládli po celé Jižní a někdy i Střední Americe pravicoví (fašističtí?) diktátoři, kteří pronásledovali své nepřátele, hlavně levičáky, komunisty, ale prakticky kohokoliv, kdo byl proti nim. Tajná policie zatýkala, mučila, věznila v koncentračních táborech a nechávala mizet lidi. Nebyl to jen Pinochet, v Bolívii to byl Banzer, v Paraguayi Stroessner, v Argentině Videla atd. Mluvilo se o tom u nás, jak tam jsou komunisté pronásledováni? Věděli jste něco o Pinochetovi?

Odpovědi
led

Ano, dokonca viac, než o prezidentoch USA
.
ďalej v diskusii…

anonym

Tak na Pinocheta si pamatuji moc dobře. V roce 1973 jsem v Ostravě – Vítkovicích na služebně VB pronesl, po ráně pendrekem do stehna, slova: tady je teror jako v Chile a v momentě jsem měl na zádech nespočet jelit. Přežil jsem, ale chlapi v práci se mi dlouho smáli, prý jsem si neměl brát bílou dederonku! 🙂

anonym

Ano, já byl zrovna na vojně, když tam Pinochet provedl převrat.Takže velké školení, jak diktátor převzal moc nad komunisty.
Jenže po letech začaly procházet zprávy, ( v tv to dokonce ukazovali) že se tam konají demonstrace a stávky.
Takže jsem komunistům na každé schůzi říkal, jak je to možné, že tam vládne diktátor a jsou tam povolené stávky a demostrace a tady si přece vládne lid sám a toto zde není možné.
Kdykoliv a na jakékoliv schůzi jsem se ptal, tak vždycky byla stejná odpověď: „V Československu se lidé mají tak dobře, že nejsou potřeba demonstrace a stávky.“ (A vidíte, NIKDY jsem nebyl za takovouto otázku perzekuován, jak nám modří ptáci říkají, že jsme tady neměli svobodu slova).
A když to vezmu s odstupem času, TAK MĚLI PRAVDU, protože dnes se máme ještě hůř než za komunistů.K čemu nám jsou stávky a demonstrace, když si nimi stejně nepomůžeme a ještě nás za to při první příležitosti vyhodí z práce (neprodlouží pracovní smlouvu, snižování stavu zaměstnanců i když to není pravda…protože tři měsíce MUSÍ další lidi pracovat za toho vyhozeného, pak se jako zjistí, že jeden člověk je potřeba a z pracáku se vezme jiný, protože firma dostane za člověka z pracáku peníze…všechno moje vlastní zkušenost a zkušenost mých kamarádů).

ten který je

Ano mluvilo.Pamatuji si na humoristcký časopis Dikobraz,kde byl často generál Pinochet zobrazován kreslířem Jiřím Bartošem,který kreslil pod přezdívkou Bape.

lexx

mluvilo i psalo ve smyslu ovšem ryze pejorativním…byl stavěn v jedné řadě s diktátory jak Hitler, Mao či Pol Pot

anonym

V osmdesátých letech běžel po republice vtip:
Jaký rozdíl je mezi Pinochetem a Jaruzelským? (pro neznalé..Jaru­zelský, polský předseda vlády, který nechal v osmdesátých letech v Polsku vyhlásit vyjímečný stav).
???
Jaruzelský má tmavší brýle.

ten který je

Tak to jsem barbakane netušil že jsi byl v podstatě zakuklený podvratný živel.;-)

anonym

Jo hochu, zapřísáhlý antikomunista!

led

barbakan, tak to kolegovia mali pravdu. Na výsluch v bielej dederonke ako nejaký podvratný intelektuál? Veď ste nešli na Slávnosť sneženiek!
🙂

anonym

led, nestačil jsem se převléct do vaťáku! 🙂

led

V hrdinnom seriáli 30 prípadov mjr.Zemana,
jeden z hrdinov, Jiří Hradec, najskôr šofér sanitky, neskôr sa vypracuje na príslušníka kontrarozviedky pod vedením pplk.Žitného.
nakoniec v jednom z dielov, mjr…Hradec umiera pri jednej zo zahraničných misii v Južnej Amerike…