sesednizkola

Mluvi se v televizi prazactinou?

Hodne'ctu, jak lide nadavaji jak se mluvi v Praze. Me a'lidem s kterymi jsem to resil prijde, ze v televizi a tak, mluvi se'stejne jako v Praze? Ty lidi musi nas k vuli tomu opravdu moc nesnaset, kdyz jim to tak trha usi? Nebo mluvi v televizi a radiu spisovne a jen jsem hluchy a mluvim jak hlupak svoji pritloublou neposlouchatelnou prazactinou?

Nejlepší odpověď
annas

Pražáčtina neexistuje. Jen pražština = pražský jazyk.

Pokud jde o moderátory apod. mluví spisovně, při vstupech osob z určitého prostředi různě.

Ale je pravda že nejen pražština, ale i čeština mají zcela jiné zabarvení než moravština, především brněnština či ostravština. Neutrální pásmo výslovnosti je kolem Hranic. na Moravě. .

Je poznat i u některých herců, odkud pocházejí. Je ale rozdíl mezi českou a moravskou výslovností – např. u souhlásky s v určitých spojeních – znělá výslovnost na Moravě, neznělá v Čechách.

Další odpovědi
quentos

Ne, v TV se obyčejně mluví spisovně, zejména pokud jde o „oficiální“ pořady typu zprávy apod.
Koncovky typu -ej, -ý místo -é apod. ovšem není pražáčtina – já to mám do Prahy 150 km a mluví se tady taky tak. Jde jen o nespisovnou češtinu, která se v TV občas používá ve filmech a seriálech (tam je to ovšem v pořádku, dělá se to pro dosažení věrohodnosti postavy, aby působila jako „normální člověk“ a ne jako kniha) a v oficiálních pořadech ji používají jen zvaní/zpovídaní neprofesionálové, po nichž taky nemůžeme spisovnou řeč chtít.

Funna

samozřejmě záleží na typu pořadu…a samozřejmě, že to neslyšíš, když jsi na tu „vaši“ řeč zvyklý…mě to uši opravdu trhá…hlavně koncovky -ej, nebo -ý u středního rodu…

setapouch

Předně by ses měl naučit česky. Pak budeš schopen udělat si obrázek o řeči v televizi nebo rádiu sám.

Osobně myslím, že je to dost závislé na tom, kde je dané studio (třeba ve studiu Ostrava nebo rádiu Zlín moc „pražáčtiny“ nebude).

mojitek

ty jsi exot..teda dle toho co a jak to píšeš. V tv,radiu se mluví pokud možno spisovně- tj """ČESKY""" .Žádná prazactina neexistuje,natož pražština.Tak jak se mluví v Praze se mluví v celé ČR ,samozřejmě s nějakou logicky nepatrnou odchylkou. V Praze se mluví už xxx desítky let taknějak stejně,puste si nějaký film s Vlastou Burianem-to je normální čeština + samozřejmě hovorová čeština. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať emigruje k našim sousedům,bude klid.

anonym

Já bych to ani neviděl na pražskou řeč,ta čeština od tebe je asi úplně jinej kraj.
Lepší je plzeňská mluva:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_VKEVx-ykyE