Avatar uživatele
sesednizkola

Mluvi se v televizi prazactinou?

Hodne'ctu, jak lide nadavaji jak se mluvi v Praze. Me a'lidem s kterymi jsem to resil prijde, ze v televizi a tak, mluvi se'stejne jako v Praze? Ty lidi musi nas k vuli tomu opravdu moc nesnaset, kdyz jim to tak trha usi? Nebo mluvi v televizi a radiu spisovne a jen jsem hluchy a mluvim jak hlupak svoji pritloublou neposlouchatelnou prazactinou?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3262 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pražáčtina neexistuje. Jen pražština = pražský jazyk.

Pokud jde o moderátory apod. mluví spisovně, při vstupech osob z určitého prostředi různě.

Ale je pravda že nejen pražština, ale i čeština mají zcela jiné zabarvení než moravština, především brněnština či ostravština. Neutrální pásmo výslovnosti je kolem Hranic. na Moravě. .

Je poznat i u některých herců, odkud pocházejí. Je ale rozdíl mezi českou a moravskou výslovností – např. u souhlásky s v určitých spojeních – znělá výslovnost na Moravě, neznělá v Čechách.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Ne, v TV se obyčejně mluví spisovně, zejména pokud jde o „oficiální“ pořady typu zprávy apod.
Koncovky typu -ej, -ý místo -é apod. ovšem není pražáčtina – já to mám do Prahy 150 km a mluví se tady taky tak. Jde jen o nespisovnou češtinu, která se v TV občas používá ve filmech a seriálech (tam je to ovšem v pořádku, dělá se to pro dosažení věrohodnosti postavy, aby působila jako „normální člověk“ a ne jako kniha) a v oficiálních pořadech ji používají jen zvaní/zpovídaní neprofesionálové, po nichž taky nemůžeme spisovnou řeč chtít.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Funna

samozřejmě záleží na typu pořadu…a samozřejmě, že to neslyšíš, když jsi na tu „vaši“ řeč zvyklý…mě to uši opravdu trhá…hlavně koncovky -ej, nebo -ý u středního rodu…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
setapouch

Předně by ses měl naučit česky. Pak budeš schopen udělat si obrázek o řeči v televizi nebo rádiu sám.

Osobně myslím, že je to dost závislé na tom, kde je dané studio (třeba ve studiu Ostrava nebo rádiu Zlín moc „pražáčtiny“ nebude).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

ty jsi exot..teda dle toho co a jak to píšeš. V tv,radiu se mluví pokud možno spisovně- tj """ČESKY""" .Žádná prazactina neexistuje,natož pražština.Tak jak se mluví v Praze se mluví v celé ČR ,samozřejmě s nějakou logicky nepatrnou odchylkou. V Praze se mluví už xxx desítky let taknějak stejně,puste si nějaký film s Vlastou Burianem-to je normální čeština + samozřejmě hovorová čeština. Pokud se to někomu nelíbí, tak ať emigruje k našim sousedům,bude klid.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Já bych to ani neviděl na pražskou řeč,ta čeština od tebe je asi úplně jinej kraj.
Lepší je plzeňská mluva:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_VKEVx-ykyE

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek