Ivetka303

míst k sezení nebo sedění

Každý den mě ve vlaku mate cedule s nápisem „počet míst k sedění“ – které slovní spojení je správné? Gramaticky na mě působí sedění – od slova sedět, ale sezení zní přece líp..

Nejlepší odpověď
annas

Spisovná češtině přípouští starší tvar sedění i novější sezení (tvar se přizpůsobil vývoji jazyka).

SSJČ

Další odpovědi
Hlada

Pravidla českého pravopisu připouštějí obě možnosti.

Barbucha 66

Sezení

marťa382

Myslím, že správně je místa k SEZENÍ.

zzzzz

Taky jsem si těch cedulí všimla. Prostě ty vlaky jsou hodně staré a cedule jsou v nich původní. Dnes, by jsme řekli míst k sezení, před padesáti lety se asi říkalo míst k sedění. Ale je pravda, že to zní divně.