leonessa

Mini Prasátko

Máte doma někdo nějaké prasátko? Přemýšlím o koupi tohoto „domácího mazlíčka“, ale nevím, co jeho výchova obnáší?

Nejlepší odpověď
panenka

Našla jsem vám článek o chovu mini prasátka.

Pořiďte si miniprasátko
Chcete originální domácího zvířátko? Hravé, veselé a inteligentní ? Pořiďte si miniprasátko. Tento přítulný pašík, už dobyl nejedno chovatelovo srdce. Je sice trochu při těle, občas dokáže být pěkně potměšilé a trošku zlomyslné. Někdy může být trochu svéhlavé a vyžadující společnost. Ale vše záleží jen na Vaší důsledné výchově. Jak chovat doma miniprasátko? Na Vaše otázky odpoví následující článek.

10 kilo živé váhy u Vás v obýváku.
Oblíbenci českých domácností nejsou už jen křečci, papoušci, morčátka nebo pejsci a kočičky. Ale také zvířátka, která ještě před pár lety nebyla součástí domácího prostoru. V poslední době se poměrně bodují miniprasátka. Nejsou to žádné muší váhy, vždyť váží kolem 10 kilo živé hmotnosti. Pohlavní dospělost je od 4 měsíců.Připouští se po roce. Březost samice trvá 100 – 115 dnů a z jednoho vrhu je 6 nových prasátek.

Prasátko není levná záležitost.
Můžete si vybrat bílé, černé nebo strakaté. Podle svého vlastního vkusu. Čím menší, tím lepší, ale také dražší a cennější. Miniprasátko pořídíte v cenové relaci od několik set až po tisíce eur. Překvapivě drahá cena. Na českém trhu jsou ceny o něco mírnější. Pohybují kolem 500 až 2000 Kč. Ale pokud jste milovníky prasátek, tak jistě rádi sáhnete hlouběji do kapsy. Váš nový miláček Vám to tisíckrát oplatí svojí kamarádskou povahou. Miniprasátko bylo vyšlechtěno pro radost lidí. Je to společenské, učenlivé a čistotné zvířátko. Ovšem o ideální pokojové zvíře se nejedná. Vaše prasátko nepohrdne výběhem na zahradě u rodinného domku. Jsou totiž velmi činorodá a neustále se za něčím honí. Dejte si pozor, aby Vám nepřerostla přes hlavu. Základem je důsledná výchova. Nemají problém s čistotou a udržováním osobní hygieny. Dokáží chodit na stálé místo jako kočka na misku s pískem. Rádo chodí na procházky se svým majitelem. Lehce se naučí chodit i na vodítku. Občas mu dopřejte i koupel. Sehnat veterináře může být trochu problém, chov prasátek je u nás na začátku. Chovatelství miniprasátek je velmi rozšířené v Německu. Prasátko by se mělo očkovat dvakrát ročně, nezapomeňte ani na ochranu proti července. Také se musí pravidelně odčervovat.

Jak se postarat?
Miniprasátko je jako člověk všežravec, ale dává přednost vegetariánské stravě. Pokud je necháte, dokáží sežrat úplně všechno. Buďte ostražití. Mají nezměrný apetit, který musíte ve vlastním zájmu regulovat. Rádi mlsají, ale nedopřávejte jim příliš často, aby se z Vašeho miláčka nestal obr. Optimální váha prasátka je kolem 10 – 15 kg., v dospělosti i 20 – 30 kilo. Překrmeným prasátkům se prověšuje páteř a nevypadají hezky. Nejlepší je pestrá a vyvážená strava složená z ovoce, ovesných vloček, těstovin, trávy, obilovin a chleba. Můžete jim dopřát také granule, vařenou zeleninu a rýži. Dejte si pozor na semena a kukuřici, po kterých rychle nabírá na váze. Prasátko potřebuje také dostatek vody. Krmte je maximálně dvakrát denně. Střídmá strava prasátku prospěje. Za předpokladu vhodné stravy trvá jejich život kolem 15 let.

Kde bude bydlet?
Chov miniprasátek vyžaduje čas, trpělivost majitele a jeho častý kontakt se zvířátkem. Můžete ho chovat v bytě. Ale ideální je spojení pobytu na zahradě s návštěvami ve vnitřních prostorách domu či bytu. Prasátko může pobývat na zahradě i v zimě, ovšem za předpokladu zateplené boudičky. Ta musí mít dostatek sena či slámy a hlavně do ní nesmí foukat. Neměla by být příliš velká, aby si ji mohlo prasátko v zimě zadýchat a tím i zahřát. Pokud chováte prasátko doma, dejte mu hned od začátku jasná pravidla. Co dovoleno je a co není. Ale stoprocentní poslušnost jako u psa neočekávejte. Rovněž stranou jeho domácího pobytu musí být veškeré kabely, které by mohlo rozkousat. Ujistěte se, že nemá na dosah elektrické zásuvky, chemikálie a čistící prostředky. Chovejte se tak, jako byste měli doma batole. Pro spaní se doporučuje polštářek z odolného materiálu nebo látková psí boudička.

Dopřejte mu kamarády.
Prasátko je velmi společenský tvor. Jen velmi nerado je samotné. Proto mu bude dobře nejen s lidmi, ale také s jeho prasečími kamarády. Vyplatí se chovat nejlépe dva až tři prasátka pohromadě. Užijte si zábavu se svým miniprasátkem i Vy.

Zdroj: http://www.mo­jezvire.cz/clan­ky/2-chov-zvirat/4-poridte-si-miniprasatko/

Další odpovědi
Wolf_Net

Položím Ti tři otázky, kterou jsem položil své nastávající, když si chtěla „rypáčka“ pořídit.

  1. víš o tom, že prasátka zrovna dobře nechodí do schodů a že kopýtka jim dost kloužou… 🙂 kdo ho bude v případě nutnosti nosit?
  2. jezdíš na dovču a tak? Umíš si představit, že bys s ním přišla třeba do restaurace a jak se tak člověk obvykle zeptá „může sem pejsek?“, tak by ses ptala „a může sem prasátko?“ Odpověď by nejspíš byla: „jasně, rovnou do kuchyně 🙂“
  3. Nevím, kolik Ti je, ale jestli plánuješ děti, tak si představ, jak jim bude asi ve škole, venku, až budou všichni vědět, že místo psíka venčí prasátko.

Ale pokud se rozhodneš a budeš spokojená, dej vědět, třeba to přehodnotím a bude u nás dárek k Vánocům…

brunette

Já mám doma morče a necelý dva roky starýho bígla.....až nebudou,tak uvažuji o mini prasátku.Bydlíme v baráčku se zahradou a prostě bych h o chtěla.Je to zase něco jinýho a je rozkošný.A ten pocit,že sousedi půjdou na procházku se psem a já vezmu prasátko je senzační:-D