JájsemRaibek

Mezinárodní právo a území určitého státu-ambasáda

Již v několika filmech jsem viděl, že někdo utíkal před zkorumpovanou policíí určitého státu. Vběhl např. na ambasádu USA a policajti tam nemohli, jelikož se jedná o území spojených států. To zcela chápu, je to území jiného státu.
Ale pokud bych například utíkal z ambasády a oni by mě chtěli zadržet, mohou naopak oni pronásledovat mě, když vlastně vyběhnu na ulici a jsem na území jiného státu?
Proč se na to ptám? Jasně jde o film, ale tak jako ve spoustě filmů je, že oni nemohou za mnou na cizí území, jaktože v jednom ochranka vyběhla za tím co z ambasády utíkal a honili ho po ulici?
Doplňuji:
Jak to tedy je? Může ostraha ambasády zasahovat vně ambasády, tedy vlastně na území jiného státu?

Nejlepší odpověď
Drap

Je to tak i ve skutečnosti. Jsou to výsostná území daného státu.
Příklad, kdyby jsi utekl na velvyslanectví třeba USA a naše policie či armáda by tam pro tebe vtrhla, tak by se to posuzovalo jako narušení hranic USA, a tím pádem vlastně vyhlášení války. Na uzemí ambasád a velvyslanectví fungují zákony dané země.

JájsemRaibek

Ano to vím, že jsem na území jiného státu. Ale co když chci z té ambasády utéct? Oni mě pak honí po ulici. Není to vlastně to samé, jako by za mnou běželi přes hranice a zatáhli násilím zpět?