valerietunov

Nebudou koťata nějak postižená, když je otcem matky partner kočky, tedy otec koťat?

K babičce nedávno přišlo mourovaté kotě, předpokládám, že to je kotě babiččina kocoura a sousedovic kočky (široko daleko totiž nejsou jiní nevykastrovaní kocouři). To kotě si babička plánovala ochočit a pak vykastrovat… ale než si ji štíhlá ochočit tak pravděpodobně Čenda její otec stihl vykonat své a kotě je teď zřejmě těhotné (tvrdé nafouklé břicho…) + Ještě k tomu je to kotě a furt tak vypadá… Takže abych to shrnula, máme teď těhotné mladé kotě se svým otcem …

K otázce teď mě zajímá pár věcí:

  1. Zvládne kočka porodit v útlém věku, už za prvního zabřeznutí?
  2. Nebudou koťata nějak postižená, když je otcem matky Čenda, který je zároveň partnerem kočky a tedy otcem koťat?
  3. Jak poznám, že je kočka těhotná?
  4. Jak poznám věk kočky?

Děkuji za odpovědi, fakt to potřebuju vědět

Nejlepší odpověď
eleonnore

Na otázku, jestli budou postižená, je podobná odpověď, jako by ses zeptala, jaké oči bude mít dítě modrooké matky a hnědookého otce. Možná modré, možné hnědé, možná mix a možná zelené, po prarodičích.

Genetika je složitá věc. Pravděpodobnost, že při křížení dvou blízkých příbuzných dojde k postižení, je sice o něco vyšší, ale pořád nízká.

Pokud bude jedna rodina nositelem nějakého špatného genu, který se ještě třeba ani neprojevuje, a dva jedinci z této rodiny tento gen zkříží, tedy zdvojnásobí, tato pravděpodobnost se zvyšuje. Jejich potomek v sobě takový gen bude nosit dvakrát. Špatný gen se ale nemusí ani projevit a potomek může být pouze nositelem.

Další odpovědi
ivzez

Kotě ani kočka nemohou otěhotnět,
otěhotnět může jenom dívka nebo žena.
Totéž platí pro porod.

Kočka březost i vrh pravděpodobně zvládne sama.

Drap

Koťata nebudou nijak postižená. Příbuzenská plemenitba u zvířat neni nic nezvyklého.

dubraro

1/ Příroda to má zařízeno, když je kočka dost stará na to, aby měla říji a zabřezla, tak je nejspíš i dost stará, aby koťata donosila a porodila. I když ideální to není, první říje bývá dříve, než úplná dospělost. (ivzez: Chovatelé běžně hovoří u kočky o porodu.)
2/ Nejspíš ne, kočky mají docela variabilní genofond, takže náhodné příbuzenské křížení nemívá vážné následky.
3/ http://kocka.zvi­ratadoma.cz/koc­ka-rije-brezost-porod/
4/ U dospělé kočky již dost těžko. Mezi kočkou starou 4 roky a 8 let sotva rozliší i veterinář. U té vaší – zkusme předpokládat, že zabřezla při první říji, která přichází u kočky evropské kolem 6–7 měsíce. Pokud je nyní ve vysokém stupni březosti, bude jí tedy cca 8–9 měsíců.

BTW: I březí kočku je možné sterilizovat, odebere se děloha i s embryi.

mosoj

Běžně postižená nebudou, ale u šlechtěných koček se dělá řízené křížení.
Takže nějaký vliv to má.