veronika36

Metonymie a metafora z Malostranských povídek?

Dobrý den, chci se zeptat, zda říkám pravdu, když řeknu, že metafora=např. skleněné oči a nebo metonymie=např. přivede celý dům, aby si lehl. Pokud ne, tak proč? a neznáte kdyžtak nějakou jinou metaforu či metonymii z Malostranských povídek? Předem děkuji:)

Nejlepší odpověď
annas

metafora=skleněné oči, metonymie=přivede celý dům + komentář

Doplňuji:
Máte dobře – celý dům – synekdocha – druh metonymie = spojitost mezi částí a celkem.

Skleněné oči se podobají očím skutečným – jsou lesklé, průzračné.

Jen jsem nakoukla do povídek – např. Týden v tichém domě – IV – vyberte si.

Tys jako horská krajina,
jak její mladý, jarní čas!
Tvůj vlas jak tmavý, bájný les,
Tvůj zrak jak živých bystřin ples,
po rtech a lících samý květ
a rozsetý slavíkùv hlas -
jsi pro sebe již celý svìt,
jsi jako horská krajina
hned mračna a hned jasno,
jsi jako horská krajina
jen pro poetu krásná.