Měřítka modelů

Dobrý den,

mohl by tady někdo vysvětlit jak je to s měřítkem modelů aut, letadel?

Na tohle jsem úplně tupej a nevím jak se to počítá. Chtěl bych ten největší model a nevím jestli je to 1:500 nebo 1:160. Popřípadě tady vysvětlete jak se to počítá, prosím.

Děkuji Petr Ansorge

Nejlepší odpověď
DDarent

Když je to 1:500, tak to znamená, že 1 centimetr modelu je 500 centimetrů ve skutečnosti.......

Když je to 1:160, tak to znamená, že 1 centimetr modelu je 160 centimetrů ve skutečnosti.......

Vpodstatě je to zmenšeni tolikrát, kolik obsahuje to druhý šíslo.

Další odpovědi
Alesh

1:1 model je stejně velký jako skutečný předmět
1:2 model je poloviční než skutečný předmět

1:500 model je 500× menší než skutečný předmět
… suma sumárum máme 1:x, čím menší x, tím větší model.

Michal Kole

je to stejné jako na mapě.

zálěží na jednotce třeba 1 mm na modelu je 160 mm ve skutečnosti.

Čím menší číslo, tím je model větší