atlas

Mění se kvalita plynu během dne?

Jedni známí mi tvrdí, že se mění kvalita plynu u sporáku během dne (bydlí v paneláku). Prý plyn funguje dobře ráno a večír, kdy lidi nevaří. Naopak dopoledne a kolem poledne prý plyn tolik nehoří, prý proto, že lidé vaří. Stejně tak je to prý s elektrikou, světla prý svítí pořádně až po 22. hodině.
Mně osobně se to zdá jako blbost a změnu plynu vůbec nepociťuji, se světlem nevím, po 22.hodině už většinou spím:D.

(Spíš si myslím, že i plynový sporák se musí umět používat. Když vidím, jak ti známí na něm vaří. Například vodu na trochu těstovin vaří ve velkém litinovém hrnci ještě s plotýnkou a pak se diví, že to dlouho trvá:D Nebo zase naopak brambory vaří v nejmenší hrnci, co mají, hrnec zalejí až po okraj vodou, přikryjí pokličkou a dají vařit, samozřejmě jim to za chvíli uteče a plamen zhasne, takže pak brambory dají na nejmenší plamen a to zase nadávají, že se to nevaří:D Tímto stylem vaření jim věčně nefungují hořáky, a tak je u nich 2× ročně plynař.)

Já mám taky plynový sporák a nemůžu si stěžovat, kvalitu plynu nepociťuji, podle mě to hoří stejně ráno i v poledne.

Zajímaly by mě vaše názory a zkušenosti, jestli se kvalita plynu a elektřiny opravdu během dne mění, nebo je to blbost.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Složení plynu se určitě během dne nemění.

Další odpovědi
lexx

chem. složení nejspíš ne, při velkém odběru se provozní tlak snížit může, na výhřevnost média mají vliv oba faktory,,,
u elektřiny je to tak, zapnutím zesilovače 2×100W krátkodobě (1–2s) pohasne stolní lampička co je ve stejné zásuvce, pak se vrátí do normálu

anonym

kvalita plynu by byla znát na barvě plamene. tlak plynu řídí regulátor a tryska.
co se týká elektriky, tak pokud by bylo podpětí , tak žárovky budou méně svítit, což je viditelné a elektrospotřebiče nebudou fungovat, nebo se zničí. zkuste změřit voltmetrem v dané době v zásuvce a můžete jim to pak vymluvit

honza19hk

plyn nemám takže nevim, ale u elektřiny se to děje ale na světlech to nepoznáš.
Říká se tomu odběrová špička a ta je mezi 8–12 hodinou dopolední. Je to z toho důvodu že většina velkých podníků (továrny,strojírny, atddd) dělají ráno nejvíc, proto je velký odběr ze sítě,pak může napětí kolísat.Poznáš to multimetrem ale ne na světle.

K tomuto účelu slouží tzv přečerpávací elektrárny- např dlouhé stráně. V době špičky posílají vodu z hráze dolů na turbíny a v době přebytku elektřiny( v noci) ji čerpou zpátky, jinak by docházelo ke zbytečnému zatěžování přenosové soustavy.

pokud jim pohasínají světla, tak to je spíše způsobeno náhlým proudovým odběrem velkého spotřebiče. např mikrovlnka,konvice atd..
je to proto že na to nebývá stavěn rozvod.
U nás se to dějě jen když pustim hanibalku na klády( 70kW motor) to pak ale pohasínají i pouliční lampy v obci:-)

gecco

Kvalita plynu – složení, se během dne periodicky nemění určitě – ale může se měnit jeho tlak (i když naprosto minimálně). Zřejmě tyto změny stačí k rozhození sporáku – ti známí by si měli servismena volat častěji (případně ať si nechají před sporák zapojit regulátor, nemají-li)…
😉
Pokud jde o elektriku – je možné, že na nějaké přetížené větvi napětí během dne kolísá (před pár lety na vesnici stačilo zapnout větší cirkulárku a žárovky blikaly) – ale to by si měli zavolat technika distributora k proměření.

mosoj

Před každým sporákem je regulační ventil ! Poměr redukce tlaku je dostatečně velký aby se nic takového neprojevovalo a ten regulační ventil je tam právě proto!
Závěr: vadný regulační ventil nebo zanesené sítko v regulačním ventilu. Chybí zde údržba.

U elektřiny je povoleno normou kolísání napětí ± 10%. Toto lze již na obyčejné žárovce poznat. Na LED žárovce nikoliv. Na úsporce si nejsem jistý, ale myslím si, že se to, díky elektronice, také nepozná.