Mění se barva očí v průběhu života?

Myslíte si, že je to možné? Jako menší dítě jsem mívala lískooříškově hnědé, nyní mám hnědou jen ve středu oka (blíže k panence) a po obvodu mám zelenou? Je mi 14, tohoto jsem si dříve nevšimla :) Samozřejmě nebudu vyšilovat kvůli tomu, že nemám hnědé oči, zelené mi přijdou zajímavé. Ještě poznámka, nikdo z naší rodiny zelené oči nemá – z tátovy strany mají všichni hnědé a z máminy šedomodré. Děkuji :)

Nejlepší odpověď
Damiana

M. – chtělo by to také říci proč.:-)

Barva očí není neměnná. Závisí to na množství melaninu. Zatímco drobné změny barvy očí jsou v průběhu života poměrně běžné (produkce melaninu souvisí mimo jiné například s některými hormony), pro více než 10% lidí je realitou výrazná změna barvy očí v průběhu života. Tato změna je ale dlouhodobá a postupná, náhlé změny v barvě očí se stávají v důsledku různých chorob či úrazů. Jednu změnu si ale prožila naprostá většina z nás, a to v průběhu prvních let života. Děti se rodí s nedostatkem melaninu v duhovkách, ten se na svou normální hodnotu dostává v průběhu prvních třech let života. Děti se tedy obvykle rodí modrooké. (Alespoň děti s evropskými kořeny.) Jestli se začne někomu ale výrazně měnit barva duhovky, může být na vině i šedý nebo zelený zákal. Nebo stav zvaný heterochromie duhovky – ten se vyskytuje u jednoho procenta populace. Ale nebudu tě strašit. 🙂
Jsi v pubertě, hormony pracují a mění se toho na tobě dost. Takže i kukadla.:-)

Další odpovědi
anonym

Řada řetězových odkazů z téhož soudku, viz link ve zdroji:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-nejaky-duvod-ze-maji-lide-ruzne-barvy-oci

M.

Nepatrně ano.

cochee

Damiana: Ani jeden z obou zákalů nemůže mít vliv na barvu duhovky. Oba vznikají v jiné části oka.

Damiana

V jaké? Vím jen to, že právě zákal způsobí, že se duhovka protáhne takovou „blankou“, která „mění barvu duhovky. Trpěl tím otec kamarádky a jedno oko mu "zmodralo“. Do odpovědi jsem čerpala z tohoto zdroje:
http://www.ule­kare.cz/porad­na-lekare/zmena-barvy-oci-18941
… nedohaduji se tedy kde je pravda, když si nejsem jista.:-)

cochee

Tak se napůl omlouvám, v tom vašem článku asi k A neřekli B, informace se mi zdá neúplná – šedý zákal neboli katarakta je zkalení oční čočky, ta je umístěna za duhovkou a nemůže mít podle mě na její barvu vliv, škoda, že v onom článku o tom zbarvení nenapsali. Avšak u zeleného zákalu neboli glaukomu tomu tak být skutečně může – neléčený glaukom totiž způsoboval zašednutí rohovky a zároveň vyblednutí barev duhovky, takže celkově se oko na pohled zdálo nazelenalé. Dnes je obvykle glaukom léčen a k tomu stadiu zezelenání oka nedochází.

cochee

Dodatek: zelený zákal vzniká poškozením zrakového nervu (na sítnici oka, tedy úplně vzadu) v důsledku chorobně vysokého vnitroočního tlaku.