Mění se barva očí v průběhu života?

Myslíte si, že je to možné? Jako menší dítě jsem mívala lískooříškově hnědé, nyní mám hnědou jen ve středu oka (blíže k panence) a po obvodu mám zelenou? Je mi 14, tohoto jsem si dříve nevšimla :) Samozřejmě nebudu vyšilovat kvůli tomu, že nemám hnědé oči, zelené mi přijdou zajímavé. Ještě poznámka, nikdo z naší rodiny zelené oči nemá - z tátovy strany mají všichni hnědé a z máminy šedomodré. Děkuji :)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

M. - chtělo by to také říci proč.:-)

Barva očí není neměnná. Závisí to na množství melaninu. Zatímco drobné změny barvy očí jsou v průběhu života poměrně běžné (produkce melaninu souvisí mimo jiné například s některými hormony), pro více než 10% lidí je realitou výrazná změna barvy očí v průběhu života. Tato změna je ale dlouhodobá a postupná, náhlé změny v barvě očí se stávají v důsledku různých chorob či úrazů. Jednu změnu si ale prožila naprostá většina z nás, a to v průběhu prvních let života. Děti se rodí s nedostatkem melaninu v duhovkách, ten se na svou normální hodnotu dostává v průběhu prvních třech let života. Děti se tedy obvykle rodí modrooké. (Alespoň děti s evropskými kořeny.) Jestli se začne někomu ale výrazně měnit barva duhovky, může být na vině i šedý nebo zelený zákal. Nebo stav zvaný heterochromie duhovky - ten se vyskytuje u jednoho procenta populace. Ale nebudu tě strašit. :-)
Jsi v pubertě, hormony pracují a mění se toho na tobě dost. Takže i kukadla.:-)

Další odpovědi:

Řada řetězových odkazů z téhož soudku, viz link ve zdroji:

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ ma-nejaky-duvod-ze-maji-lide-r uzne-barvy-oci

Bronzový

Nepatrně ano.

Diskuze k otázce

Stříbrný

cochee

Damiana: Ani jeden z obou zákalů nemůže mít vliv na barvu duhovky. Oba vznikají v jiné části oka.

Zlatý

Damiana

V jaké? Vím jen to, že právě zákal způsobí, že se duhovka protáhne takovou "blankou", která "mění barvu duhovky. Trpěl tím otec kamarádky a jedno oko mu "zmodralo". Do odpovědi jsem čerpala z tohoto zdroje:
http://www.ulekare.cz/…
... nedohaduji se tedy kde je pravda, když si nejsem jista.:-)

Stříbrný

cochee

Tak se napůl omlouvám, v tom vašem článku asi k A neřekli B, informace se mi zdá neúplná - šedý zákal neboli katarakta je zkalení oční čočky, ta je umístěna za duhovkou a nemůže mít podle mě na její barvu vliv, škoda, že v onom článku o tom zbarvení nenapsali. Avšak u zeleného zákalu neboli glaukomu tomu tak být skutečně může - neléčený glaukom totiž způsoboval zašednutí rohovky a zároveň vyblednutí barev duhovky, takže celkově se oko na pohled zdálo nazelenalé. Dnes je obvykle glaukom léčen a k tomu stadiu zezelenání oka nedochází.

Stříbrný

cochee

Dodatek: zelený zákal vzniká poškozením zrakového nervu (na sítnici oka, tedy úplně vzadu) v důsledku chorobně vysokého vnitroočního tlaku.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1608
Zlatý mosoj 1495
Zlatý marci1 1281
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 991
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 715
Zlatý quentos 714
Zlatý iceT 566
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.