annas

Měly příběhy o zlých psích obludách reálný základ?

Většinou jde o detektivní příběhy. Znáte některé?

Nejlepší odpověď
iceT

sir A.C.Doyle-Pes Baskervilský-několikrát převedený na filmové plátno,ne vždy podařený,pro mě přesto vždy kouzelný.

Další odpovědi
vagra

V Čechách, na Moravě i ve Slezsku se tradovaly či dokonce tradují zkazky o černých psech obklopených aurou. Takový pes proběhne nocí, vyděsí vás k smrti. Co je proti tomu filmový horor. Někdy mívala ta zjevení údajně tvar nazelenalé koule, což by svědčilo, že šlo ve skutečnosti o kulové blesky. „Ta zjevují se a zase mizejí v ohnivém výbuchu,“ čteme v jednom svědectví. „Po takové explozi zůstal v ovzduší vždycky pronikavý pach síry.“
Zrovna tak oblasti Irska se chlubí přízračným psem. Východu vládne Černá stvůra. V Lancashire se báli vyjícího Skrikera. Staffordshire měl Měkkou tlapu. Yorkshire Pruhovaného hosta, Wales Psa temnot, ostrov Man Psa s obří mordou. Skoti se báli či bojí Velkého černého psa a mnohé ty obludy náležely k tomu typu zjevení, jež dle legendy střežila určitá místa, aniž by je směla opustit, byla jako připoutána neviditelným řetězem. Byli to samotáři, kteří vás zničí, strážci pokladů i hlídači posvátných křižovatek a jinak tabuizovaných území, ale též hlídači klidu mrtvých, těch, co spočívají v mohylách pod dolmeny. Ano, a to už je vlastně pravý opak báchorky z pera Boženy Němcové, protože tito ďábelští psi neruší klid mrtvého, ale pokoušejí se ho naopak udržet.
Přímo v Anglii však také znají tzv. Hergesta, což je obdoba našeho Divokého lovce, všude provázeného černým psem.
A ještě k inspiraci ke Psu baskervilskému – ve vrchovině v Dartmooru se dodnes nachází křižovatka se starým keltským křížem, kde koncem 19. století našli člověka raněného mrtvicí, přičemž v půdě rozměklé po nočním dešti vězely všude vůkol spousty šlépějí......

Zdroj: zkráceno z-http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=1522:­pes-baskervillsky&ca­tid=54:zahady&I­temid=79