Putin

Mělo nějaký význam mít dlouhé vlasy v době kolem středověku?

Možná je to jen filmový blaf, ale proč měli třeba vikingové dlouhé vlasy, taktéž hodně známých českých lidí z dávných dob? Mělo to nějaký význam?

Nejlepší odpověď
gecco

Čistě praktické důvody – nedostatek holičů a kadeřníků a tepelný komfort.
😉

Další odpovědi
iceT

počti si jak je to s dlouhými vlasy od kultury ke kultuře
https://sites­.google.com/si­te/misantropo­vacitarna/dlou­he-vlasy

Kelt

Důvody mohou být různé – lidé neznali hygienu, nestarali se o své tělo. Když byl někdo chycen za vlasy, mohl být lépe popraven atd. Ale taky je to možné proto, že ve ´filmu dostanou lidé paruky a mohou představovat třeba středověké Vikingy.

klumprt

V době kolem středověku? Tzn. Ve starověku a v novověku ? 🙂

Jak se vůbec ví, jaké měli tenkrát lidi vlasy? Snad leda z nějakých vyobrazení. Nejsem historik, ale řekl bych, že nějaké módní pohnutky byly záležitostí šlechty a majetných měšťanů. Pro chudý dělný lid byly dlouhé vlasy praděpodobně spíš nepraktické, takže bych řekl, že si je nějak zkracovali. Např. nožem nebo ohněm.