Psychotic

Měli byste etický problém s dálkově ovládanými zvířaty?

Před nějakou dobou jsem se dozvěděl o technologii propojující elektroniku s živou tkání, přesněji s mozkem živých zvířat, která umožňuje kontrolu jejich pohybu a chování. Příklad s krysou zde: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=G-jTkqHSWlg

V současnosti se tahle technologie s vysokou úspěšností testuje na žralocích (k oceánskému výzkumu), záchranářských psech (kvůli zefektivnění záchranářských prací) a hmyzu (nesou minikamery a mikrofony pro účely policie a rozvědky).

Zajímal by mě váš názor na etickou otázku tohoto výzkumu.
Doplňuji:
Díky za odpovědi, ale myslím, že roboti jsou špatná alternativa… nemají pohyblivost a cenovou dostupnost. Zvláště pak ve vojenském využití – malá raketa Hellfire stojí 1,4 milionu (a to nemluvíme o dronu za 50 mega, který ji musí donést k cíli), pes s vestou pokrytou plastickou trhavinou bude doslova za pár tisíc, udělá podobnou spoušť a navíc je víceúčelový (třeba místo mechanické muly apod.)
I když je pravda že ve válce na etiku každý kašle…

Nejlepší odpověď
Questman

Já bych etický problém měl. Jasně, lidstvo i člověk dělají spoustu horších a hnusnějších věcí ale prostě tohle mi bůhvíproč nesedí. Radši roboty

Další odpovědi
Funna

docela humus…pořád nechápu, proč si lidstvo myslí, že je něco víc, než zbytek přírody a hraje si na „pána boha“ (jsem atheista, ale lepší příměr mne nenapdl) …protože má největší mozek?…ale zjevně (viz. příklad) to není známka inteligence, ale samolibé nadřazenosti…docela se za „nás“ stydím…
Doplňuji:
huxa…tohle se ti moc nepovedlo…pěkně sis to „heslo přírody“ polidštil…sem si nevšimla, že by např. nejsilnější jelen ovládal medvěda…ovládá jen svoje stádo laní a ještě si své postavení musí pokaždé znovu vybojovat a má to svoji logiku v zájmu zachování nejlepších genů…ale lidstvo (nepíšu člověk, protože ne každý se takhle chová) se „sere“ do všeho s heslem PO NÁS POTOPA…

petra15

No to by bylo strasné…ale vzdyt máme urcite nejaké evropské zákony na ochranu zvírat, tak jak je to mozné?

huxa

Ne, spíše osobní problém-přišlo by mi efektivnější používat roboty.
Doplňuji:
Funna-stydět se můžeš taky, ovšem silnější vládne slabším, toto je jedno z hesel přírody.

Tazatel-evidentně nepočítáš samotnou výchovu zvířete (žrádlo není zdarma) a následné zařízení k napojení se do nervové soustavy, kamery a ovládání.

Nuk nuk

Ano, měla bych s tím problém a velký.