Dane

Měli by být učitelé politicky nestranní?

V minulých dnech se tady řešila otázka vhodnosti pořadu na televizní stanici Déčko, v němž moderátoři říkali dětem, že: „Kdo nepomáhá uprchlíkům je zlý…“ Sklidili velkou kritiku. Vnutili názor dětem a to se nemá.

A co třeba takový moderátor ve škole (učitel). Jak by reagovala veřejnost, kdyby učitel řekl svůj pohled takzvaně „na plnou hubu“? Co kdyby z jeho úst zazněl např. výrok: „Muslimy tady nechceme.“?

Měli by být učitelé politicky nestranní?

Nejlepší odpověď
klumprt

Měli by podporovat diskuzi a moderovat ji tak, aby se v ní argumentovalo věcně a slušně. Měli by vědět a dávat najevo, že každý postoj má svá pro a proti, i když se sami soukromě přiklánějí k jednomu konkrétnímu. Prosazovat svůj názor jako jediný správný by neměli a jako rodiči by se mi to nelíbilo, i kdyby náhodou byl ten názor v souladu s mým.

Další odpovědi
Muffz

Samozrejme, ze by meli byt nestranni, jelikoz ovlivnuji sve zaky. S kazdym slovem musi brat v potaz to, ze si zaci mysli, ze ma ucitel pravdu. S tim jsem mel problem v dejepise, kdy se ucitel snazil narvat zakum do hlavy myslenku, ze vsechno v komunismu bylo spatne a vsechno v demokracii je dobre. A spousta hlupaku na tohle skocilo a vic si nezjistovalo, to jen vyjimky se pidily za pravdou a udelaly si svuj objektivni obrazek. Jenze lidi jsou ovce, nechteji fakta, chteji famy a jednoducha hesla, ktera se jim budou dobre pamatovat. Pak je roznasi dal, ikdyz jsou nepravdiva.

ivzez

Do školy nepatří politika ani náboženství.
Učitel, který by toto pronesl ve škole, by měl skončit.
(Já bych asi nebyla dobrý ředitel…)
___

Soukromě by ale učitelé nestranní být neměli, chtěla bych, aby se orientovali
v současné politice, aby na ni měli svůj názor, a aby si za ním dokázali stát.
Nevadilo by mi, kdyby byly členy politických stran, pokud by své názory „nenosili“ do výuky (pokud by se pro své přesvědčení nesnažili získat žáky).

Nechtěla bych, aby mé děti učili lidé „bez barvy, bez chuti a bez zápachu“…
(To už by byla lepší výuka prostřednictvím počítačů.)

____

Ježíš nebyl nestranným učitelem…

°°°°°°°°°°
Doplňuji:

Větu
„Do školy nepatří politika ani náboženství.“
jsem měla formulovat jinak:

Do školy nepatří populismus a politická propaganda
ani „přesvědčování“ že některé náboženství je „to jediné správné“.

zjentek

v prvé řadě je třeba si uvědomit, co po těch dětech do budoucna vlastně chceme a čemu je tedy učit chceme ..kupř. když chceme, ať mají snadný přístup k finančním zdrojům plně bez práce a jakékoli námahy, tak pak ať je učej politiku tak, jak se dělá tady od r. 89

mosoj

Poslední nestranný učitel byl prý Ježíš !
http://wol.jw­.org/cs/wol/d/r­29/lp-b/2003443

Učitel má být nestranný ale na správné straně !!!
Politika do školy patří. Politika nejsou jenom politické stran
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=1&ved=0CCAQ­FjAAahUKEwjv5_2o4fzHAh­VD2xoKHczGAK0&ur­l=http%3A%2F%2Fwww­.obcanskevzde­lavani.cz%2Fwor­k%2Fke-stazeni%2FCOV2012-Politika_do_sko­ly_patri.pdf&us­g=AFQjCNEXYhg53RXmPok­cLh9lMWpBAi4yK­g&sig2=XYZXOM3c_Ih­qFZA4feabew

xxx3

Jak by reagovala veřejnost? Patrně by takovému učiteli zatleskala (tedy asi pouze v ČfR). Stejně tak široká veřejnost slušných občanu před 80 lety nadšeně aplaudovala tomu, když nacistická chátra zatočila se židy.
Co kdyby učitel prohlásil: Židy tady nechceme! nebo Křesťany tady nechceme!
Jen tak mimochodem, podle listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku naší země platí, že: „Svoboda myšlení, svědomí a náboženského vyznání je zaručena. Každý má právo změnit své náboženství nebo víru anebo být bez náboženského vyznání.“

Luxx

měli by být.. komunisti už nejsou

mosoj

Ivzez ujasni si někde co je politika.

Učitelé mají danou metodiku.
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=1&ved=0CCAQ­FjAAahUKEwjv5_2o4fzHAh­VD2xoKHczGAK0&ur­l=http%3A%2F%2Fwww­.obcanskevzde­lavani.cz%2Fwor­k%2Fke-stazeni%2FCOV2012-Politika_do_sko­ly_patri.pdf&us­g=AFQjCNEXYhg53RXmPok­cLh9lMWpBAi4yK­g&sig2=XYZXOM3c_Ih­qFZA4feabew

ivzez

Díky za odkaz, ale ten materiál znám už asi dva roky…

Vím, co je politika, a trvám na tom, že do školy nepatří. Alespoň ne do doby, než bude ve školství dostatek odborných učitelů, kteří budou schopni k této otázce přistupovat profesionálně.

Zatím se bohužel setkávám s tím, že si řada učitelů „přihřívá svou polívčičku“, prosazuje svůj „jediný správný názor“ a snaží se manipulovat žáky.

To máte podobné jako s integrací handicapovaných žáků v momentě, kdy na to školy nejsou vybaveny po personální ani technické stránce…