Avatar uživatele
anonym

Měl pan Werich pravdu?

U mne bezeslov. : http://www.rou­ming.cz/upload/we­rich_islamofob­.jpg

Neni docela možné, že se o pravděpodobný výrok někdo postaral, aby zmizel z internetu?

http://postim­g.org/image/i0qbi45sl/

A co když tento výrok řekl v rádiu v USA, kde emigroval?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 15Pro koho je otázka zajímavá? annas, mojitek, dudu, Elk, johana 56, fcoop, jepik, redy, briketka10, ratava, marci1, da ny, Agneta, gecco, anonym před 3094 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
klumprt

I když je na tom možná něco pravdy, tak pan Werich to nejspíš neřekl.

Samozřejmě se to těžko vyvrací, ale tenkrát:

  • Werich nebyl žádná celebrita, aby dával rozhovory v rádiu. S Osvobozeným divadlem patřil k avantgardě, což je něco jako to, čemu se později říkalo underground. Osvobozené divadlo v listopadu 1938 zavřeli a v lednu 1939 W+V odjeli do USA. Tehdy nebyla doba lidem typu Jana Wericha příznivá, proto je neravděpodobné, že by si ho zvali do rádia. Kromě toho se mi nezdá, že by interview byl žánrem, který by v tehdejším rozhlase byl už zaveden.
  • byly styky s mohamedány natolik minimální, že těžko lze mít za natolik obecně známé negativní stránky jejich kultury, že by mohli sloužit pro přirovnání k nacistům.
  • pojem „nacista“ se podle mě ještě nepoužíval, nebo nebyl rozšířen. Problém byl tenkrát spíš s Hitlerem nebo s Němci, ale nacisté se jim asi ještě neříkalo. Jistý si ale nejsem.

Pokud by existoval zvukový záznam tohoto výroku, musel by ho nějaký pracovník archívu najít. Pak by ho měl vyvěsit třeba na Youtube. Že se to nestalo senzací hlavních médií není divu. Sice by to stejně nešířily, protože to nezapadá do správného kurzu, ale daleko spíš jde o to, že to prostě neexistuje.
Vypadá to, že spíš někdo ukradl jméno Wericha a zneužil ho pro hlásání nějakého názoru, s kterým sice víceméně souhlasím, ale s těmito metodami nikoli.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ivzez Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Pan Werich nikdy nic takového neřekl. K jeho fotografii přidal někdo vymyšlený text. ☹
Doplňuji : Že jde o výmysl potvrzuje i Český rozhlas. ☹
„Po sociálních sítích začala kolovat fotografie s údajným citátem Jana Wericha srovnávající islám s nacismem. Tato věta údajně zazněla ve vysílání rozhlasu 23. záři 1938. Český rozhlas prošel svůj archiv, přehled vysílání i noviny a žádné takové prohlášení nenašel. Víme, že Jan Werich ten den měl jiné starosti, neboť vozil vojáky během mobilizace a můžeme s největší pravděpodobností říct, že se jedná o podvrh. Zároveň se ohrazujeme proti zneužívání dobrého jména Českého rozhlasu," uvedlo veřejnoprávní médium na sociálních sítích.
http://domaci­.eurozpravy.cz/spo­lecnost/136171-werich-predvidal-rozpinavost-muslimu-internetem-se-siri-tato-slova/

Upravil/a: marci1

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
setapouch

Možná jsem paranoidní, ale… pokud se shodneme na tom, že google zná všechno, pak je podivné, že tento citát nezná. Byl by nějaký zdroj, který se dá ověřit?

Ad doplnění: možné je téměř všechno, ale některé věci jsou nepravděpodobné. Mimochodem, do Ameriky emigrovali v lednu 1939.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/?gfe_rd=­cr&ei=RTM5Vr_WHO­Ok8wfa2i4&gws_rd=ssl#q=%­22jitrni%C4%8Dky­%2C+pivo+a+d%C4%9B­v%C4%8Dat%C5%AF­m+sukn%C4%9B%22+w­erich

Upravil/a: setapouch

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

Odpoveď byla označena jako užitečná

http://zpravy­.idnes.cz/fik­tivni-werich-o-islamu-samkova-ovcacek-ffx-/domaci.aspx?c=A151104­_143629_domaci_jw

Vyšetřování skončilo,zapo­meňte........­...........

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Také se přikláním k názoru, že to asi nejspíš neřekl. Bude to podobné, jako s tím slavným Peroutkovým článkem, který četl jenom Zeman. Nebo už ho ovčí Mluvčáček našel?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Photoshop, hyenismus…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
briketka10

To už tehdy měl a velkou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dejavu

Tento citát sdílela Klára Samková z vymyšleného fakeového profilu J. Ovčáčka, kde ho instaloval někdo, kdo tento profil vede za účelem Ovčáčkova znemožnění. Český rozhlas se proti tomu ohradil, Werich nikdy nic takového v jejich rozhovorech neřekl.
Četla a slyšela jsem od Wericha hodně věcí, jeho vnučka byla i má nej kamarádka, takže jsem mohla nahlédnout i do jeho dopisů Voskovcovi, ale nepamatuji si, že by se někde vyjádřil k muslimům.
V citátu je uveden Český rozhlas, kde se proti tomu ohradili, hledala jsem tam rozhovory z té doby a opravdu je tam jen ten, jak za mobilizace taxíkařil z té doby a ani v jiných se nevyjádřil takto. V USA se do rozhlasu, pokud vím, nedostal, nebo není žádné vystoupení známo. Měl pouze příležitostné divadelní a filmové štěky, protože nemluvil perfektně anglicky, tam slávu neudělal, aby s ním dělali rozhovory.

Upravil/a: dejavu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

Samozřejmě že měl pan Werich pravdu- kupodivu,že? .A paradox je,že kdyby tohle někdo chtěl říct nyní,tak by ho nazvali xenofobním vyvrhelem a bůhví čím ještě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ratava

Neznám (neznala jsem) pana Wericha osobně a tak si netroufnu odhadnout, jaký měl na cokoliv podobného názor. Ale k takovému postoji mi moc nesedí jeho arabské pohádky ve Fimfáru a Deoduši… vyjde to s podivem, že by jednou mluvil o muslimech takto a pak u nich hledal inspiraci ke své tvorbě…

A v podstatě mám většinu informací o charakteru muslimů „převzatou“ z médií- televize, noviny, časopisy, net… Syřani, které znám, se hlásí ke křesťanství, jitrničky jim nevadí, v ČR žijí už nějaký ten pátek… tak nemohu posoudit ani pravdivost těchto slov, ať už je řekl kdokoliv (třebas Pepa z Horní- Dolní)…

Je jednoduché dát komukoliv do úst slova, která sice nikdy neřekl, ale v tu chvíli znějí víc jak dobře. O to složitěji by jim ale mělo být věřeno…

Werich- Hrbáči z Damašku:https://www.y­outube.com/wat­ch?v=tB1EUJI-3UY

Dle dohledatelných vzpomínek měl pan Werich přes den návštěvu a večer svážel záložníky do kasáren… Ani v Dokumentu o mobilizaci v roce 1938 (Ivan Studený) v archivu rozhlasu, který připomíná záznam rozhlasového vysílání ze září roku 1938, není tento výrok použit… (asi) jediná dohledatelná nahrávka z toho dne je ohledně vyhlášení mobilizace… Ale chcete-li mít jistotu, že autorem je/ není pan Werich, můžete kontaktovat info@rozhlas.cz… ale souhlasím s Lamalam- potvrdit v dnešní době, že někdo něco neřekl je stejně těžké, jako potvrdit, že někdo něco nenapsal (Peroutkův článek)

Upravil/a: ratava

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Není to ověřené,do netu může psát kdo chce co chce.
Nejspíše někdo text někdo jiný k obrázku připsal.
To může vyrobit kdokoliv,proto nesmíme všemu hned věřit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Werich byl obyčejnej požitkář, u kterýho bych se ani nedivil, kdyby se o ty jitrničky, pivo a sukně skutečně bál, že o to všechno přijde.
Stačí se zamyslet nad jeho podobným výrokem, kdy nabádá a podněcuje veřejnost k tomu, aby brala bič a hůl na každýho, kdo nepaří, nepije a neplazí se po ženskejch.
Ostatně, že byl denně na plech, dokládá i tento výrok Miroslava Horníčka:
„Werich, když se probudil, tak pak ještě tři čtvrtě hodiny ležel a nevěděl… Ale ne, že by nevěděl, kolik je hodin. On ani netušil, v jakém je městě a jaké je století.“ Miroslav Horníček

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ten který je

Je to blbost.Daleko zajímavější je,který zoufalec to vypustil do étéru a co tím sledoval.Nebo jich bylo víc?Někdo chce někoho poškodit a možná bude takových věcí přibývat.No,oni ale lidé u nás mají vlastní mozek.Naštěstí.:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Šidlo

súhlasím s Klumprtom, až na posledné vety

očividne neviete nič o kresťanoch a ich excesoch/zloči­noch/ohavnosti­ach napr. v Írsku či v USA…áno, dejú sa doteraz, vlády na to srdečne kašlú

a obligátna pripomienka: komouši a podobné sorty sú ateisti..... a hlavne: toto nie je o náboženstve, náboženstvo je zástierka ako meno pána Wericha

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
ptáč

http://dominik­vorac.blog.id­nes.cz/c/483353­/islam-uprchlici-slunicka-a-radikalizace.html
pondělí 9.11.2015 21:02 (poslední aktualizace: pondělí 9.11.2015 23:29) | karma článku: 9.64 | přečteno 872×

před 3089 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ratava

…Že jde doopravdy o falešnou zprávu, nakonec potvrdil i sám Český rozhlas. „Po sociálních sítích začala kolovat fotografie s údajným citátem Jana Wericha srovnávající islám s nacismem. Tato věta údajně zazněla ve vysílání rozhlasu 23. záři 1938. Český rozhlas prošel svůj archiv, přehled vysílání i noviny a žádné takové prohlášení nenašel. Víme, že Jan Werich ten den měl jiné starosti, neboť vozil vojáky během mobilizace a můžeme s největší pravděpodobností říct, že se jedná o podvrh. Zároveň se ohrazujeme proti zneužívání dobrého jména Českého rozhlasu," uvedlo veřejnoprávní médium na sociálních sítích…
http://m.doma­ci.eurozpravy­.cz/spolecnos­t/136171-werich-predvidal-rozpinavost-muslimu-internetem-se-siri-tato-slova/

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Ad „ratava“ : Omlouvám se za své doplnění odpovědi, nevšimla jsem si Tvého diskusního příspěvku. 🙂

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ratava

To nevadí, alespoň je to na hl.stránce (stejně to tam patří spíše než sem…), mnozí do diskuzí nekoukají…
:o)

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
fcoop

zjentek – nenapadlo tě,že se Werich prostě špatně probouzel? Hluboký spánek – jsou takoví lidé.
Ne...........­.......... první,co tě napadne je,že byl každý den sežranej jak ruskej mužik.

Vycházíš z vlastních zážitků?

I kdyby chlastal první ligu.........­...jeho věc,ty nemáš právo kritizovat,zvláš­ť,když se nemůže bránit.
Nesahej mi na Wericha.

před 3095 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

ty voe dyť von ani netušil, jaký je století!

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Zjentek je mimo,ten líh asi dělá divy.

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je to tak. Mám před sebou knížku od Jiřího Janouška Rozhovory s Janem Werichem. Proletěla jsem ji a připomněla si některé jeho názory atd.

Denně mu dcera servírovala 9 prášků, takže byl po nich jistým způsobem otupělý a trvalo déle, než se probral…
--

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

;))))) ..a kde ty bereš právo jej chválit? To je pak stejně ubohé, jako ho urážet- jin jang (východní filosofie)
p.s.: vidíš, všichni máme svoje motta, nejenom nějakej Werich

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
fcoop

„nějakej Werich“.........?!
Vrať se k bůčku a lahváčům,tomu rozumíš.
Ty znalče východní filozofie.

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

bůček a lahváče měl jistě rád Werich ..ty jeho znalče.

před 3094 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Bez tak to zkomplenoval nějaký biblonoš, protože o bláboly slavných se opírá kdejaký nenažranec a polomrzák.

před 3095 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek