Kepler

Mechové stěny – není to úžasné?

http://www.flower-company.cz/o-nas/mechove-steny/
Strašně se mi to líbí a pokládám to za úžasný nápad. Nevěděl by někdo čím to konzervují? Mám rád les a doma mám dekorace – takové koláže z jehličnatých větviček, šišek a slaměnek. Jenže jehličí vysychá a opadává. Ty mechové obrazy jsou krásné, ale chtějí za to moc peněz. Tak jsem si řekl, že bych se o to pokusil sám.

Odpovědi
Lamalam

Mechové stěny neznám, ale plesnivé už jsem viděla. Taky to bylo moc hezké.

Mravenec

Teda mechový obraz za 12500Kč je pěkná pálka. Nicméně krása to je, přírodní dekorace jsou půvabné.

Romulda

Mechové stěny znám a mohu doporučit. Máme je v zasedačce zhotovené firmou Graseko a můžu říct, že doposud nebyl nikdo, kdo je nechtěl. Je to krásné oživení místnosti.

Romulda

Máme ve firmě mechovou stěnu zhotovenou šikulkami z Graseka a velká spokojenost. Vždy při delším jednání je to velice příjemný pohled.

Kepler

Lamalam: koukám, že máš taky smysl pro humor, to je nutná věc, když se žije mezi Krušnohorci. Ale jinak máš pravdu, i plesnivá stěna může být krásná. Honza Saudek před nimi rád fotil boubelaté a nahaté baby. Nicméně prosím prosím, ty jsi určitě lepší chemik, nežli já – co může být ten konzervační štof? Že by nějaký vyšší alkohol? Formaldehyd fakt nechci.

Lamalam

Konzervační štof? Nevím, pokusím se zapátrat.

Kepler

Díky, já už jsem mezitím něco našel: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ethylengly­kol
Pricip konzervace mechu by mohlo být nahrazení vody ethylenglykolem. Jenže jak ten štof sehnat? K dostání je jen ve formě vodného roztoku jako nemrznoucí směs, což není to pravé ořechové. Chtělo by to čistý.

Lamalam

Právě jsem dotelefonovala se spolužákem, preparátorem v muzeu. O mechu nic nevěděl, ale kapradiny se prý konzervují v roztoku glycerinu a vody 1:1. Roztok má mít počáteční teplotu 50–60°C. Rostliny se neponořují celé, ale dají se normálně jako kytky do vázy. Celý proces je ukončen, až se na povrchu listů objeví kapky glycerinu.

Kepler

Díky, jsi moc hodná. Jsem na správné stopě. Do nového roku rovným krokem!