runner1

Mě, nebo mně ve větě?

Zdravím, ve větě: „Dnes mě/mně/mne naštvalo…“
Která varianta je správně?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Používám pomůcku a to slovo -jirka
Pokud mohu říct (slabikovat) Jir-ku nebo Jir-ko-vi, podle toho doplním mě nebo mně.
Takže příklad:
Dnes Jir-ku naštvalo, znamená jir-ku mě, takže Dnes mě naštvalo. Protože si nemůžeš říct Dnes Jir-ko-vi (mně) naštvalo.
Chápeš?
Polibte .....pr del. komu Jir-ku nebo Jir-ko-vi? Smozřejmě, že Jirkovi, takže mně

Další odpovědi
Lamalam

Mě, mne – 2. a 4. pád
Mně – 3. a 6. pád

Už to tu bylo: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-se-pise-me-nebo-mne

Admin2

Proč nevyužíváte archív Odpovědí? Otázka se opakuje nejméně po desáté.

Kromě určení pádu další rady:

Např. quentos

„Já si to vždycky pamatoval tak, že se to střídá, začíná to menším číslem a tím pádem kratším tvarem ;{)= tj. 2. pád mě, 3. pád dlouhej – mně, 4. pád zase krátkej a 6. pád zas dlouhej ;{)=“

annas

„pomůcka – mně – tobě, mě – tě, případně mi – ti. Starší tvar mne – tebe“

JájsemRaibek

„Mám na to jednoduchou poučku.
Tou poučkou je dosadit jméno Jirka.
Stála vedle mě, Jirky, Stála vedle Jir-ky.
Půjdeme ke mně? Půjdeme k Jirkovi, Jir-ko-vi.“

atd.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=mne%20m%C4%9B%20

Alesh

znám na to dvě velmi jednoduché pomůcky:

  1. Pokud tam lze říci místo mě/mně slovíčko mne. Pak se tam dává mě. Např. Mne se neptejte. → Mě se neptejte. Řekl to mne. = blbost → Řekl to mně.
  2. Nahradit mě/mně za tě/tobě. Když tam jde dát tobě, pak je tam mně a naopak. Např. Mě/mně se to mluví. → Tobě se to mluví. → Mně se to mluví.

klumprt

mne

„mne“ je taky správně.

TommyKiller1

hadi.ce

Kam se hodí do věty „tě, tebe, tobě“ , poznáš, kam patří „mě, mne, mně“

talka

Kdysi platilo pravidlo: tebe-mne, tobě-mně, tě-mě; teď myslím už snad byla změna a je plno dublet.

marci1

Mě, ale je také možné použít mne (knižní podoba). 🙂
https://cs.wik­tionary.org/wi­ki/j%C3%A1

ivzez

mne

mě/mne ► tě/tebe ► 2. a 4. pád
mně/mi ► tobě/ti ► 3. pád
mně/tobě ► 3. a 6. pád

Monousek314

turbo085

Lucie.G

Tobě-mně
Tebe/tě – mě

Monousek314

Řekni si tobě- mně
Tebe- mě

iceT

já říkám Polibte mi …

anonym

Něco podobnýho mě taky napadlo.

JájsemRaibek

A já říkám: Víš co mi můžeš? To co mi musíš :DDD

JájsemRaibek

jo a ty mně taky :DDD Vidíš to, Jirkovi :DDD

JájsemRaibek

Na ty pády od lamalalalam se vyprdni :DDDDD
To je těžký :))) Jirka je jednodušší :)