kyky 85

Mě by zajímala ta skupina jestli otec s O může mít dítě AB? Děkuji

Nejlepší odpověď
brillant

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dobry-den-chtela-bych-se-zeptat-jestli-kdyz-ma-otec-skupinu-0-rh-jestli-muze-mit-dite-se-skupinou-ab-rh

Další odpovědi
anonym

kyky 85, měla jsi to připsat k první otázce a nezadávat na stejné téma otázku novou. Bylo by to vše pohromadě.
Přikládám informace ke krevním skupinám z netu. Snad tam najdeš vše, co potřebuješ.

Mezi běžnou populací jsou všeobecně nejznámější krevní skupiny tzv. systému AB0, tj. skupiny A, B, AB a 0. Nejčastěji se u nás vyskytují skupiny A a 0. Skupina 0 je dokonce nejčastější na celém světě. Nejméně častý je výskyt skupiny AB.

Vedle systému krevních skupin AB0 určuje krevní typ ještě systém Rh faktorů. Existuje Rh+, tedy Rh pozitivní, nebo Rh-, tedy Rh negativní. Většina lidí je Rh pozitivní.

Krevní skupina se dědí po rodičích, od každého z nich získáváme polovinu genetické výbavy. Vzniká ze dvou rodičovských genů a roli hraje, který konkrétní rodičovský gen je silnější. Gen krevní skupiny matky a gen krevní skupiny otce se mezi sebou zkříží. Z těchto dvou genů mohou vzniknout čtyři možné kombinace krevní skupiny dítěte. Nelze mít krevní skupinu podle genů, které nemá žádný z biologických rodičů. Pohlaví při dědičnosti krevní skupiny roli nehraje.Toho se také využívá při určení otcovství.

V porodnictví hraje velmi významnou úlohu typ Rh faktoru. Pokud totiž otěhotní Rh negativní žena s Rh pozitivním mužem a počaté dítě zdědí Rh pozitivní faktor otce, dojde mezi matkou a dítětem k nesourodosti Rh faktorů se závažnými důsledky. Za takových okolností je nutné novorozenci vyměnit krev transfúzí.

Krevní skupiny mají charakteristické rysy a podle typů A, B, AB a 0 se u jejich nositelů vyskytují četnější sklony k některým konkrétním druhům onemocnění. Riziko propuknutí onemocnění je však jen nepatrně vyšší než u ostatních krevních skupin.

bumbac

Samozřejmě 0 se hodí ke všem, takže ano.

štamgast

Heh, nějak nechápu tvou otázku. Otec s O? Dítě AB?

huxa

naprosto bezproblému, krevní skupina neni důležitá, spíše je důležité + nebo –

RyuzakiKate

Záleží na tom, jakou krevní skupinu má matka, pak můžu provést jednoduchý genetický výpočet…