Shady

mažou se po nějaké době automaticky méně závažné trestné činy z rejstříku trestů?

pište co víte

Odpovědi
Kelt

Z vlastní zkušenosti – způsobil jsem dopravní dohodu, kterou vyšetřovala policie, Na dopravním inspektorátu jsem o tom musel psát a měl jsem možnost si vybrat, zda souhlasím s tím, že jsem viník, nebo ne a pak půjdu na soud. Odsouhlasil jsem to a podepsal, dostal pokutu 2500 Kč, kterou jsem zaplatil. Pak jsem se dostal do Prahy, kde vydávají rejstřík trestů a zeptal jsem se, zda tam tento přestupek mám, a nebylo tam nic. Ale jde nějaké údaje vymazat z rejstříku trestů a ze soudních spisů – viz Jiřina Bohdalová v televizi., otázkou je co, kde a za jakých podminek.

Pepa25

Ano, říká se tomu zahlazení odsouzení. Viz tady: http://www.trestni-rizeni.com/vyklad-pojmu/zahlazeni-odsouzeni

Kelt: v případě peněžitého trestu či zákazu činnosti je zahlazeno zaplacení či uplynutím lhůty, to pak v rejstříku trestů vůbec není – viz na uvedené stránce úplně dole.

arygnoc

z registra trestov sa automaticky maťú iba podmienečné tresty (po skončení podmienky).

po 2 rokoch po vykonaní nepodmienečného trestu je možné požiadať o výmaz trestu, ale to neznamená, že pri spáchaná ďalšieho „zločinu“ sa o trestoch nevie.
jedná sa fakticky o „zneviditeľnenie“ trestu, nie o jeho skutočné vymazanie.

koná sa tak z morálnych dôvodov, je to tzv. „druhá šanca“ (pozor, súd nemusí žiadosti o výmaz vyhovieť!), kedy sa v občianskom živote (nie de iure) pozerá ako na netrestaného (má „čistý“ register trestov).