mateřská

prosím o informaci, po ukončení studia na SŠ jsem nezaměstnaná a registrovaná na ÚP, chtěla bych otěhotnět a zajímalo by mě jastli mám nárok na mateřskou,když jsem ještě nebyla zaměstnaná.. Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Zlatý

Jde o to, jestli se vám jedná o příspěvek do 6-tého týdne po narození, kdy se vyplácí vlastně nemocenská nebo až do doby podle rozhodnutí 2-4 let věku dítěte?
V tom prvním případě si myslím, že ne, protože nejste a nebyla jste účastna na nemocenském pojištění.
V druhém případě jde o rodičovský příspěvek, který vyplácí úřad práce, odbor státní sociální podpory. na ten nárok mít budete. Nevím přesně jestli došlo ke změně nebo ne, ale to dělá něco kolem 7000 měsíčně.

Zlatý

Je to takto:

1. pokud den "D" nastane nejdéle do 270 dní po úspěšném ukončení studia, tak bude mít nárok na klasickou peněžitou pomoc v mateřství (PPM)... a po skončení PPM pak budete mít nárok na sociální dávku ´rodičovský příspěvek´

D = první kalendářní den 6.týdne před stanoveným termínem porodu

2. pokud otěhotníte později a v posledních 270 dnech před dnem "D" nebude účastna na nemocenském pojištění, tak PPM nedostanete..., ALE budete mít nárok na ´rodičovský příspěvek´ ve 4-leté variantě *) od dne porodu.

*) v této variantě vám bude náležet:
a) do roka a 9 měsíců 7 600 Kč/měs.
b) a dále až do 4 let věku budete měsíčně pobírat 3 800 Kč.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.