bongo

mateřská

prosím o informaci, po ukončení studia na SŠ jsem nezaměstnaná a registrovaná na ÚP, chtěla bych otěhotnět a zajímalo by mě jastli mám nárok na mateřskou,když jsem ještě nebyla zaměstnaná.. Děkuji

Odpovědi
Miroslavst

Jde o to, jestli se vám jedná o příspěvek do 6-tého týdne po narození, kdy se vyplácí vlastně nemocenská nebo až do doby podle rozhodnutí 2–4 let věku dítěte?
V tom prvním případě si myslím, že ne, protože nejste a nebyla jste účastna na nemocenském pojištění.
V druhém případě jde o rodičovský příspěvek, který vyplácí úřad práce, odbor státní sociální podpory. na ten nárok mít budete. Nevím přesně jestli došlo ke změně nebo ne, ale to dělá něco kolem 7000 měsíčně.

standa

Je to takto:

1. pokud den „D“ nastane nejdéle do 270 dní po úspěšném ukončení studia, tak bude mít nárok na klasickou peněžitou pomoc v mateřství (PPM)… a po skončení PPM pak budete mít nárok na sociální dávku ´rodičovský příspěvek´

D = první kalendářní den 6.týdne před stanoveným termínem porodu

2. pokud otěhotníte později a v posledních 270 dnech před dnem „D“ nebude účastna na nemocenském pojištění, tak PPM nedostanete…, ALE budete mít nárok na ´rodičovský příspěvek´ ve 4-leté variantě *) od dne porodu.

*) v této variantě vám bude náležet:

  1. do roka a 9 měsíců 7 600 Kč/měs.
  2. a dále až do 4 let věku budete měsíčně pobírat 3 800 Kč.