Avatar uživatele
bongo

mateřská

prosím o informaci, po ukončení studia na SŠ jsem nezaměstnaná a registrovaná na ÚP, chtěla bych otěhotnět a zajímalo by mě jastli mám nárok na mateřskou,když jsem ještě nebyla zaměstnaná.. Děkuji

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5180 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Jde o to, jestli se vám jedná o příspěvek do 6-tého týdne po narození, kdy se vyplácí vlastně nemocenská nebo až do doby podle rozhodnutí 2–4 let věku dítěte?
V tom prvním případě si myslím, že ne, protože nejste a nebyla jste účastna na nemocenském pojištění.
V druhém případě jde o rodičovský příspěvek, který vyplácí úřad práce, odbor státní sociální podpory. na ten nárok mít budete. Nevím přesně jestli došlo ke změně nebo ne, ale to dělá něco kolem 7000 měsíčně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
standa

Je to takto:

1. pokud den „D“ nastane nejdéle do 270 dní po úspěšném ukončení studia, tak bude mít nárok na klasickou peněžitou pomoc v mateřství (PPM)… a po skončení PPM pak budete mít nárok na sociální dávku ´rodičovský příspěvek´

D = první kalendářní den 6.týdne před stanoveným termínem porodu

2. pokud otěhotníte později a v posledních 270 dnech před dnem „D“ nebude účastna na nemocenském pojištění, tak PPM nedostanete…, ALE budete mít nárok na ´rodičovský příspěvek´ ve 4-leté variantě *) od dne porodu.

*) v této variantě vám bude náležet:

  1. do roka a 9 měsíců 7 600 Kč/měs.
  2. a dále až do 4 let věku budete měsíčně pobírat 3 800 Kč.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek