Monigue

Matematika-v tabulkovém procesoru zapište a vypočítejte tyto úlohy:neví někdoí z Vás??má to být pomocí rovnicemi.

Jak již jsem zminila má to být pomocí rovniucemi pod sebou(sčítací,do­sazpvací metoda) nevědě by někdo z vás?prosím odepiště a dám vám email.Je to trapné,ale nedokážu si s tím poradit a je to na zítra ☹ jestli nevíte,tak samozdřejmě i tak děkuji.. ☹

  1. Pepík byl s maminkou na nákupu. Maminka koupila 2 kg ovoce a 5 kg zeleniny a platila 140 Kč. Sousedka koupila 3 kg stejného ovoce a 4 kg zeleniny a platila 168 Kč. Zjistěte kolik stál 1 kg ovoce a 1 kg zeleniny.
  2. Dělníci hloubili jámu. Když pracovali 5 hodin bez rýpadla a 3 hodiny s rýpadlem, odstranili celkem 60 m3 zeminy. Když pracovali 2 hodiny bez rýpadla a 6 hodin s rýpadlem, odstranili celkem 96 m3 zeminy. Kolik krychlových metrů zeminy odstranili dělníci za 1 hodinu práce bez rýpadla a kolik s rýpadlem?

2.)

Nejlepší odpověď
mosoj

Jasná rovnice odvou neznámých.

a .. cena ovoce
b .. cena zeleniny

1.) 2a+5b=140
2.) 3a+4b=168

z2.) si vypočti a
a= (168–4b)/3
a . dosaď do 1.)

2×((168–4b)/3)+5b=140
b= 12 … cena zeleniny

a= (168–4b)/3
a= 40 ..... cena ovoce

Další již sám-a !!

Doplňuji:
Počítá se to naprosto stejně jako první příklad.
Pro kontrolu: Makáči zvládli 3 m3/za hod a s rýpadlem 15 m3/hod