led

matematika dopravných znalcov

Je vnútrosídlisková obojsmerná cesta so šírkou 6m a dĺžkou 800m. Prerušená je 4× spomaľovacími retardérmi (hrbolmi). Na jednej strane pozdlžne parkujú autá, na druhej strane čiastočne (polovicou) na trávniku a na vozovke.
Dopravný znalec vypočítal prejazdnosť na 1000 vozidiel za hodinu.
Otázka:
Je to možné a pri akej rýchlosti?
Nie je na vnútrosídliskovej komunikácii obmedzená rýchlosť?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nevím jak to počítá expert. Ale budu=li uvažovat s délkou vozu 4,5 m + 5,2 m odstup
tak za hodinu teoreticky projede 3600 vozidel rychlostí 35 km /hod. Takže výpočet je ještě 3,6 mírnější takže je reálný.
Při rychlosti 17 km/hod a stejných odstupech by projelo 1800 vozidel. Není to přesný výpočet je to jen odhad z hlavy.
Při rychlosti 10 km/hod a zase stejných odstupech by byla průjezdnost ještě pořád těsně pod 1200 vozidel za hodinu.
Doplňuji:
Viz. diskuse ": Mně se ten výpočet nejeví nereálný. Nereálné je v tom bydlet a pohybovat se !!

Další odpovědi
cukrar

Pokud je tato cesta v ČR, domnívám se, že je to jen teoretická otázka, páč v zadání je porušován zákon 361/2000.

cesta so šírkou 6m***pozdlžne parkujú autá
to se nesmí!!

Pokud jde ale jen o modelování situace, mlčím a nevyjadřuji se.

led

Česká realita, videla som takéto parkovanie tento rok aj v Pržských okrajových sídliskách…

led

pre cukrára
je to skutočna (nielen) Bratislavská realita, autá neparkujú kolmo na chodník, ale vedľa chodníka na jednej strane a na druhej strane buď celé, alebo 2 kolesami na trávniku. Dosť často pozorujem ako šoféri oprotiidúcich aut cúvajú, alebo vybiehajú na chodník a trávnik, aby druhý mohol prejsť.

led

pre mosoj
Ďakujem za vysvetlenie. Váš výpočet, ak som dobre pochopila, je v prípade jednosmernej premávky. takže asi je dobré požiadať o zjednosmerne­nie cesty.

mosoj

Ano je to v jednom směru. Předpokládám, že v opačném je také jeden jízdní pruh. Pokud míníte 1000 vozidel/hod vozidel v obou směrech, tak pak by v jednom směru to bylo 500 vozidel/hod a to si myslím je také reálné i když tam parkují vozy a dva jízdní pruhy nejsou stále k dispozici.
Mně se ten výpočet nejeví jako nereálný, ale nereálné je v tom bydlet a pohybovat se!!!