Martinka92

Matematika

Dobrý den, nevím si rady s tímto příkladem :(
Zmatený stopař přijíždí do cizího města a potřebuje se zeptat na cestu. Ve městě se vyskytují různá individua: 80% z nich se ve městě orientuje, zná tedy správnou cestu s pravděpodobností 0,9. Bohužel každý osmý z nich je notorický lhář, který s pravděpodobností 80% pošle stopaře špatným směrem. Ostatní jsou také cizinci a tak pošlou stopaře náhodným směrem. Pravděpodobnost, že to bude správný směr je 25%. Jaká je pravděpodobnost, že stopař dorazí tam, kam chce, bude-li se držet směru, který mu doporučí náhodně vybrané individuum? Jaká je pravděpodobnost, že se zeptal na cestu cizince, našel- li v určeném směru svůj cíl?

Děkuji za pomoc.
Doplňuji:
Kdyby to bylo tak jednoduché, naučit se teorii a dokázat vypočítat všechny příklady.
Bohužel to tak není. Tak prosím o radu. O nějakou smysluplnou radu.

Odpovědi
led

dobrý stopár si vyhľadá orientačný bod – napríklad vežu kostola, polohu slnka (mesiaca) a spolieha sa na svoj nos. Nikdy neverí náhodným okoloidúcim. Ak si nevie poradiť, osloví „strážcov zákona – pomáhat a chránit“, tí by to aspoň teoreticky mali vedieť…
treba použiť Teóriu pravdepodobnosti
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­orie_pravd%C4%9Bpo­dobnosti
:)
domáce úlohy si žiak musí vypracovať sám, ináč sa to nenaučí.

Doplňuji:
Jaká je pravděpodobnost, že stopař dorazí tam, kam chce, bude-li se držet směru, který mu doporučím?
Jaká je pravděpodobnost jiné odpovědi a rady?
k daným číslam:
z celku C=100% máme 80% domácich (D) a 20% hostí (H)
z domácich osmina klame K=1/8D to je 12,5%D

nasmerovala som daný smer, treba už len pokračovať v naznačenom smere.
Ale, aká je pravdepodobnosť, že je ten smer správny?