jungle-be

Matematicke vzorce u mnohoclenu

Dobry den,
proc se u vzorce [omlouvam se, pisi z tlf., dvojky znamenaji na druhou] (a+b)2 A a B pisi v zavorkach a monina za zavorkou ale u vzorce a2-b2 zavorka neni a mocnima je u kazdeho pismene zvlast, pritom kdyz je roznasobim,tak : (a+b)2 = (a+b).+a+b) a a2-b2= (a+b).(a-b).
Prosim o vysvetleni, dekuki
Doplňuji:
A jakto, ze priklad (u-v)2 se rovna u2–2uv+v2. Podle jakeho vzorce je tento priklad?

Nejlepší odpověď
arygnoc

pretože sa jedná o dva rôzne vzorce.

v prvom pripade je (a+b)2 = a2+2ab+b2,
v druhom prípade sa ab vykráti, vyjde a2-b2. (raz je +ab, raz -ab)

výraz a2-b2 nie je možné zapísať v zátvorke a s mocniteľom (a-b)2 (=a2–2ab+b2)
Doplňuji:
chýbajú vám základné znalosti:

(u-v)2=(u-v).(u-v)=u2-uv-vu+v2

uv=vu,
preto
u2-uv-vu+v2=u2–2uv+v2=u2–2vu+v2

zvykom je uvádzať podľa poradia v zátvorke (2uv), ale správne je i druhý výraz (2vu).

Další odpovědi
quentos

k doplnění: to je přece podle vzorce (a-b)2 = a2 – 2ab + b2. Akorát místo „a“ je „u“, místo „b“ je „v“, jinak je to totéž v bleděmodrém…

Dochy

„A jakto, ze priklad (u-v)2 se rovna u2–2uv+v2“
Nebuď línej a neuč se bezhlavě zpaměti pitomé vzorečky. Vem si to (u-v)^2 a roznásob si to podle základních algebraických pravidel.