Pavel.369

Matematická úloha s akváriem..

Úloha: V naší ZOO můžete najít skleněné akvárium tvaru krychle o délce strany 1 m. Uvnitř je umístěno 8 barevných těžkých koulí, kolem kterých mohou rybky proplouvat, tak, že jsou natěsno naskládány do krychlového akvária (tedy 2×2×2). Určete, kolik litrů vody bude v akváriu, když bude voda až po okraj, a kolik procent z objemu akvária voda tvoří. Jak na to přijdu? Znáte výsledek i postup?? Rady pomůžou dík.

Doplňuji:
prosím potřebovala bych nutně výsledek.. na postup jsem už přišla…
PS: DOMÁCÍ ÚKOL TO OPRAVDU NENÍ…

Nejlepší odpověď
Lamalam

Domácí úkoly se zde neřeší, ale napovím, vypočítej objem jedné koule, výsledek vynásob osmi a znáš celkový objem koulí. Dál je to snadné…

Další odpovědi
anonym

No – když znáš postup, tak stačí dosadit čísílka do vzorců, ne?
😉
A jinak – není třeba počítat objem koulí, objem akvárka je jasný – 1 m3 = 1000 l.
Stačí porovnat objemy, resp. vzorce pro jejich výpočet:
Va – objem akvárka; Vk – objem koule; a – hrana krychle; r – poloměr koule vepsané
Va = a3 = (2 . a / 2)^3 → (2 . r)^3 = 8 . r3
Vk = 4 / 3 . п . r3
Stačí vypočítat poměr pk = Vk : Va a ten vynásobit stem, výsledek je poměr koule ku krychlovému akvárku (v procentech – zaokrouli si to na aspoň setiny, ať pak můžeš výsledek zaokrouhlit na litry).
procento vody je pv = 100 – pk (100 % minus koule)
množství vody je Vv = 1000 . pv
___
Je to jasné?
😉
___
Číselný výsledek pk = 100/6 п.
😉

bolak

Lamalam: jak víš že se jedná o domácí úkol? jak víš že se třeba nepřipravuje na přijímačky na střední školu a neptá se, protože si zrovna s tímhle příkladem neví rady? hm?

Emefej

Kdyby se jednalo o přípravu na přijímačky, jistě by to tazatel v zadání uvedl. Taky si myslím, že jde spíš o domácí úkol.