bandita007

Matematická úloha, co s ní?

Potřebuji radu ohledně jedné slovní úlohy: Prodavač ořechů připravil 25 kg směsi ořechů ze dvou druhů. 1 kg prvního druhu byl za 180 Kč, 1 kg druhého druhu za 390 Kč. Vznikla směs v ceně 264 Kč za 1 kg. Z kolika kg každého druhu připravil prodavač směs ořechů?

Nejlepší odpověď
Conchus

Zeptej se učitelky. Tady není dosškolování žáků.

Další odpovědi
Skeptik

Úloha vede na soustavu lineárních rovnic o dvou neznámých:

180× + 390y = 264*25
x + y = 25

První rovnice je kvantitativní vyjádření skutečnosti, že za x a y kilogramů různého ovoce zaplatíš různé částky a na pravé straně, že za 25 kilogramů směsi zaplatíš za každý kilogram 264 Kč. Je to tedy cenová rovnice
Druhá rovnice vyjadřuje, že součet dvou neznámých hmotností dává dohromady 25 kg. Je to tedy rovnice hmotnosti.

Lehčí to být opravdu nemůže. Zbytek dopočítej v rámci vlastní iniciativy sám.

anonym

Co s ní? Spočítej si to. Kolik směsi máš, víš. Za kolik peněz celkem je, snadno zjistíš, když se na zadání podíváš. A teď musíš postupně ubírat nebo přidávat množství po 390,– Kč a 180,–Kč, aby ses dostal na celkovou cenu.
Douč se to, přijdou složitější úlohy. Pokud tomu nerozumíš, ptej se učitelky tak dlouho, až Ti to bude jasné.