réza9107

Je toto správně napsané????

myslím si číslo, když vynásobím myšlené číslo 3, os součinu odečtu 9, rozdíl vydělím 4 a k podílu přičtu 4, dostanu opět myšlené číslo. Které číslo si myslím?
napadla mě rovnice
[(x*3)-9]/4+4=x
ale nevím, jestli je dobře a vůbec nevím, jak to vypočítat. nevíte někdo, jak na to?

Odpovědi
Quimby

No to tě napadlo dobře, normálně zační roznásobovat.
Takže [3×-9]/4 +4=x -celu orvnici můžeme vynásobit čtyřkou abysme se zbavili toho zlomku.
3×-9 +16 = 4× přehodíme X napravo a 16–9=7
7=x
pvůdní čislo je tedy 7, můžeš si udělat zkoušku jako 21–9 je 12 /4 jsou 3 +4 je zpět 7.
Pokud máš nějaké problémy se spočítáním rovnice, zadej si ve správném tvaru na http://www.wol­framalpha.com/ a dsotaneš výsledek, je to v angličtině a jsou tam i pokročilé řešení a tak, ale vždy hledáš kolonku Solution

quentos

rovnice, jestli se nemýlím, dobře sestavená je. Spočítáme ji jako jakoukoli jinou rovnici, tj. nejdřív se zbavíme zlomků (vynásobím celou rovnici čtyřkou, je třeba si ale uvědomit, že výraz v hranaté závorce zůstane v původním tvaru, protože násobení a dělení čtyřkou se vyruší) a pak přesunu výrazy s neznámou na jednou stranu rovnice a výrazy bez neznámé na druhou stranu rovnice. Dále už je to rovnice na úrovni druhé třídy.
Doplňuji:
*na jednu stranu rovnice, překlep

anonym

Jak vypočítat jednoduchou rovnici o jedné neznámé??
Děláš si legraci???
;-D
Největší problém je zbavit se zlomku – toho docílíš tak, že všechny členy rovnice vynásobíš 4, že?
A dál už to zvládneš.
😉

cochee

Napsané to máš dobře, akorát tam máš zbytečně o úroveň závorek navíc, ta kulatá je zbytečná, jak vyplývá z výpočetních priorit (násobení má přednost před slučováním).