Klára K.

Máte také zlost z „hmyzích vrahů“?

Pořádně jsem si to uvědomila až dnes, jakou mám vlastně zlost z lidí, kteří bezdůvodně zabíjí nevinná zvířata, protože jsem byla na výletě a v restauraci na zahrádce, a tam létalo plno vos, ale skoro vůbec nesedaly na jídlo ani na lidi, prostě tam jenom tak létaly, a všichni lidi kromě nás vždy čekali, až nějaká přiletí, a potom ji novinami omráčili a zašlápli… PROČ? Co jim ty vosy dělaly!? Chápu, když je někdo alergický na bodnutí, ale prosimvás, no neříkejte mi, že v té restauraci mělo přes deset lidí alergii na bodnutí! Už jsem pmohokrát měla chuť vstát, a říct něco, aby je nechali na pokoji, ale asi se nějak stydím, nebo tak, nejsem moc dominantní před cizími lidmi… Já nevím, jestli jsou opravdu tak hloupí a nevzdělaní, že si neuvědomují, že včely a jiný hmyz opylují a bez nich bychom tu nebyli. Máte někdy ten pocit?
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi!
honza19hk:
Nevidíš důvod proč ji nezabít, ano, to hodně lidí, nechci tě nijak opravovat, jenom ti zobrazím pár důvodů, proč ji tedy nezabít. Věděl jsi, že vosy také vyrábějí med? Ano, některé druhy opravdu vyrábějí, ale tento med se skoro neprodává, protože není tak kvalitní jako med včelí. Vosy také opylují. Tyto některé druhy, co vyrábějí med, opravdu vyrábějí med, a nekradou ho včelám (to jsem četla v nějakém článku, ale podle mě je to nepravděpodobné) tak z čeho ho vyrábí? No taky z pylu, takže ho musí sbírat z kytek, a tím opylují. Opylují sice hůře, protože nejsou tak chlupaté jako včely, ale konec konců opylují.
ladaadal:
No, ono je to právě v tom, že bydlím blízko přírody, pozoruji ji, a jak ty říkáš „běhání po lese“ mě již v mládí naučilo, že v přírodě má každý živočich své jedinečné místo, konečně, i ta vosa.
Neříkám, že když mi hmyz jeze rovnou na jídlo, že je neodháním, naopak, snažím se je držet no nejdál od talíře, ale schválně je nezabíjím, copak když váš pes pochtívá u stolu, také ho zabijete? (a jestli ano, tak to mě potěš)

Nejlepší odpověď
chudst

Řeknu to jednoduše: jsem také hmyzí vrah. Taky nemám rád, když kolem mě lítá moucha, vosa, komár, mol, či včela. Každý je svým způsobem něčím užitečný – ano, pro lidi je to včela, protože dává med. Ale i ostatní mají ve svém životním koloběhu své místo, jako potrava (mouchy…), či jako predátor (vosy…).

Ale otravuje mě bzučení a v případě vos a včel i neustálý alarm, že mě mohou bodnout, což přímo nesnáším. (Ne bodnutí – ať si mě bodnou a odletí. Ale čekat na to, než bodnou, je hrozné. Raději je tedy plácnu dříve, než se nervovat.) V případě much nemoci, v případě komára iritující bzučení a v případě mola… no, řekněme, že mu prostě nehodlám dopřát kus šatníku.

V případě chaty, když se nám tam usadili včely, jsem volal místního včelaře, který celý úl přenesl jinam. Ale když se nám sem tam nějaká včela, vosa… zatoulá do kuchyně a odmítá odletět, tak ji plácnu.

Uvědomte si ostatní lidi: opravdu je velice nepříjemné a dělá to lidi nervózní, když jíte, a kolem létá vosa. Naprosto je chápu a sám to také dělám. Není to tak, že bych, když zahlédnu vosu někde na okně, utíkal a už si sundával botu, že ji praštím, ale když mě obtěžuje u jídla a nechce odletět, schytá to. Je to kruté? Možná, ale jak jsem obecně proti jakémukoli týrání či zabíjení pro „zábavu“, tak v tomto je mé svědomí čisté. Nebojte se. Pokud se nebude podnikat nějaké hromadné ničení úlů, tak vos bude ‚vždy‘ plno.

A aby to uklidnilo vaše svědomí: můžete to také považovat za nucený úbytek. Proč jsou myslivci občas nuceni střílet lišky (…)? Protože potřebují, aby byl v lese dodržován tamější ekosystém. A když je vos moc, je třeba se také části zbavit.

Další odpovědi
ladaadal

Je vidět, že celé dny sedíš jen u počítače. Kdybys jako malá holka běhala po lesích a občas šlápla do vosího hnízda, podobně naivní názor by sis nikdy nevybudovala.
Ne, nemám zlost z hmyzích vrahů, neb se k nim počítám a nikterak se za to nestydím. Ty si klidně nech mouchy či vosy, které před chvílí olizovaly psí výkaly za rohem lézt po palačince nebo řízku, já jsem kultivovanej člověk a tohle opravdu nemusím.

anonym

Proto nerada jím venku na terase. Mě by to taky vadilo, kdyby někomu vosa sedla na knedlik, to by asi nebylo moc dobrý, nebo kdyby někdo na vosu sednul, nějaké malé dítě, starý člověk, miminku do kočárku atd…no musela to být dost otrava, v jedné ruce vidličku a v druhé noviny a mlátit kolem sebe jako cvok, spíš bych to co nejdřív zaplatila a šla pryč.

briketka10

nemám a nikdy mít nebudu kolikrát
jsem měla hnízdo sršňů na zahradě
i na verandě a v cihlách zase vosí až
musel přijet na ty sršně deratizátor s
velkou flaškou na zádech to mě polil
pot, jak začal stříkat do trámů a oni
takovou rychlostí se bzučením
vylítávali ven, jak smyslů zbavený a
kroutili se do vrtule padali mrtvý k zemi brr..
vraždím pavouky z těch mám panickou
hrůzu odmala a ty komáry i mouchy taky,
protože sedaj na kdovíjaký výkal a pak
si ti sednou na dobrotu no pfůj co potom
ty nemoci z toho nevím..
viděla jsem, jak se zapařilo kuře v ig.sáčku
v teple a v něm už byli červi velký přes půl
cm a všude lítali masařky bléé pohled to byl
odpornej a ten puch, jak od ropuch málem
se mi obrátily celý střeva :(

honza19hk

zmyz zabíjim pokud otravuje.tedy kromě včel,ty jsou aspoń užitečné. Ale mouchy mkomáry a i ty vosy a sršně pokud votravuje zabju.

Nicméně když sedíš někde v rsauraci a jíš, hceš mít klid a ne že tě bude furt votravovat vosa. ne každej má na bodnutí reakci ale příjemný to stejně není. Nehledě na to že když ji vypiješ a bodně tě můžeš na to i umřít a nemusíš být ani alergická.
Takže nevidím důvod proč ji nezabít.
Doplňuji:
je mi úplně jedno co si o tom myslíš. Prostě hmyz kterej otravuje zabijim a můžeš si říkat co chceš.

iceT

Řekni někomu,kdo takhle zabíjí obtěžující hmyz,že je to špatné,vysměje se ti.Pokud mě hmyz obtěžuje,tak co s ním?Komára taky zaženeš ho necháš aby se na tobě nasosal?
Hmyz kolem restaurace je neštěstí,pokud někoho bodne,nikdy nevíš jestli je člověk alergik nebo není,pro malé děti je to tím nebezpečnější,ale není se tomu hmyzu,vosám,včelám a mouchám co divit,když se kolem těch restaurací sejde tolik lákavých pachů,které je tam přivedou.

beer

Mám obdobné pocity jako ty… V tomto případě ale nejde o jejich hloupost nebo nevzdělanost, spíš bych to nazval bezohledností k živé bytosti i přírodě. Člověk je přece „pánem přírody“ a proto se tak chová. Pýcha, bezohlednost, neznalost atd.
Jsou ale i situace, kdy se proti některému hmyzu zakročit musí radikálně, na to se ale neptáš.
Doplňuji:
To chudst:
Vosy mají úly?? Slyším poprvé, úly se staví pro včelstva, případně čmeláky )) A s těmi liškami je to taky jinak – myslivci je střílí naprosto běžně a neprávem, považují je totiž za „škodnou“, což není správné, lišky do přírody patří a mají tam své nezastupitelné místo.
Mmj., slovo škodná je již dávno zastaralé a nemoderní v dnešním pohledu na zvěř.

Damiana

No… Jak píšeš, jsi vegetariánka… Někteří z vás jsou velmi radikální. Předpokládám, že jsi v pubertě a nemáš kluka. Chápu, že s tebou cvičí hormony… Bacha na přecitlivělost… Nezlob se na mě, ale jinak bys takové pitomosti fakt neřešila. Podívej – pochybuju, že by někdo byl takový magor, že se zákeřně bude mstít na hmyzu, kamkoli přijde. Ten, kdo jí maso, je taky vrah, viď? Jestli mě bude obtěžovat komár nebo ovád, nebudu čekat, až mi udělá odporný kousanec, ale prostě ho zlikviduju. Vosu nebo včelu jenom zaženu, stejně tak můru, s tím nemám problém. Kopat do mraveniště nebo trhat mouchám křídla by mě taky nenapadlo.
Btw – víš, jaká lahůdka je anafylaktický šok? Jednou mě bodla vosa na golfu na Karlštejně, já o své alergii tehdy ještě nevěděla a nebýt přítele, který mě okamžitě dopravil k lékaři, měla bych smůlu. Myslíš, že by to ta vosa pak řešila na BeesBooku?

ponovotny

ono to není tak jednostranné. Hmyz je na jednu stranu užitečný třeba tím, že opyluje,a může být i nebezpečný- třeba klíště nebo komár. Je hezké vážit si života jiných tvorů, ale někdy je potřeba bez výčitek jiného tvora zabít. Každopádně nemá smysl se trápit tím, že někdo jiný zabíjí hmyz, protože tím nic nezměníš a sobě ubližuješ. Mě se tvůj pohled líbí a rekl bych, že z těch, které bodne vosa je mnohem víc těch kteří je nahánějí, než těch, kteří je nechávají žít ;)

Medulienka

Žádný hmyz nezabijím, ale pozoruji a snažím se i chránit. Pokud nám vlétne něco do místnosti, tak je to šetrně odloveno a vypuštěno na svobodu.

Levandule

Tak ja zadny hmyz jen tak pro zabavu nenahanim, ale nenavidim, kdyz mi to vleze do baraku.

To se porad rika, jak lidi nici zviratum prirodu a jejich prostredi svyma betonovyma barakama… JOO? Tak proc tam sakra lezou, kdyz jim to tak skodi? At si teda zustanou v te svoji prirode venku, ale doma to nema co delat.

Pavouky jsem vzdycky vynasela, protoze je mi lito je zabit, ale bohuzel – potvory se behem chvilky vraceji presne na to stejny misto! Takze ted jedine RAID, bohuzel…

Pravidelne kazdou noc mam taky v kuchyni na zemi 4 slimaky, ale ty nechavam byt, protoze zase odlezou nad ranem na dvur a pres den jsou pryc.

Jediny co mi neni lito zabit, je komar, v pokoji, kde spim nesmi byt ani jeden, protoze otravuji celou noc.

Klára K.

Mimochodem, ladaadal, palačinka, řízek?
V takovým vedru nic sladkýho nejím, a jsem vegetariánka, takže… 🙂 neber to prosím jako urážku nebo posměch. 🙂

annas

Klára K. Kde jste hledala takovou vazbu? V češtině je zlost na, nikoliv zlost z … 🙂

Lucijej

ponovotny: Klíště není hmyz, ale roztoč.

ponovotny

;) jsem si hned říkal, že kdyby to byl hmyz tak by šlo normálně rozmáčkout ;)