pusinka50

Máte také dojem, že si platíme spoustu meteorologů úplně zbytečně?

Kolik peněz nás můžou stát asi za rok? Při dnešních rychlých a nárazových změnách počasí, kdy se většinou se svou předpovědí netrefí, nebylo by lepší všechny meteorologické ústavy rozpustit? Neštve vás to, tolik peněz jejich předpovědi stojí a stejně je pak počasí úplně jiné?? Mně to tedy štve dost, stát by mohl ušetřit a hodně zbytečných pracovních sil propustit a nechat jich jen pár pro základní předpověď.....
Doplňuji:
http://www.no­vinky.cz/doma­ci/292929-meteorologove-upousti-od-dlouhodobych-predpovedi-nebyly-presne.html

Nejlepší odpověď
mosoj

Kolik jich je ? Myslím těch co platí stát. Je to vědecký výzkum jako každý jiný a bez toho to nejde !Trošku méně populismu. Je ještě mnoho hospodářských odvětví v tom našem poničeném státečku, které jsou na předpovědi počasí závislé. Mluví se o dloudobé předpovědi. Ale krátkodobé předpovědi jsou díky meteorologickým družicím přesné jako nikdy v historii.

Další odpovědi
anonym

Ke střízlivé replice mosoje postačí snad jen citovat vítězný (a reprezentativní) příspěvek z odkazu Novinek, kde je na 2 mil. uživatelů všech vrstev společnosti, na rozdíl od zdejšího zlomku, převážně omezené a jednostranné komunity.
Dalibor Jelínek, Praha
Pondělí, 11.února 2013, 18:02:26 | Souhlasím | Nesouhlasím | Nahlásit | +184
„Pokud kdokoliv čeká, že se na dlouhodobé předpovědi může splehnout tak by neměl dospívat a dál tahat za sebou dřevěného kačera. Jetsliže ani s využitím současné moderní techniky je, jak vidno, nemožné s čímkoliv kalkulovat, tak je to třeba přijmout jako fakt a právo matky přírody si s tím udělat co chce, nezávisle na nás. Nadávat meteorologům, že jsem si na dovolenou nevzal deštník, protože nemělo pršet je skutečně stupidní a nedůstojné Homo Sapiens. Já si naopak myslím, že nepředvídatelnost přírody je fajn.“

P.S. Zmíněná úspěšnost je 70–75%, což zase není až tak málo a jediná změna z kritiky vyplývající, je přechod od slovních forem na grafické zobrazení trendu vývoje počasí.
To závěry různých prognostiků jsou daleko diskutabilnější a také nikdo nenavrhuje jejich zrušení.
Pro ilustraci toho, jak složitá věda je modelování dlouhodobých předpovědí, postačí náhled do odkazu ve zdroji:
(Jak příznačné pro českou mentalitu, kdy nezasvěcení laici kritizují disciplíny, jimž nerozumí ani zbla).

Zdroj: http://predpoved-pocasi.dlouho­doba.cz/cz/dlou­hodoba-predpoved-pocasi-cr.php

Richie

Měla byste rozeznávat ČHMU od ostatních v podstatě komerčních společností, co předpovídají počasí. Jestli chcete spolehlivou předpověď na tři dny tak web ČHMU je tady
http://www.chmi­.cz/portal/dt?por­tal_lang=cs&me­nu=JSPTabConta­iner/P1_0_Home
Delší předpověď než na tři dny nemá cenu, protože už i ta třídenní předpověď má pouze 68%-ní pravděpodobnost, že se naplní. Dlouhodobější předpovědí jsou, jako věštění z koule.

Drap

Určitě neni. Naši meteorologové ve srovnání se světem na tom nejsou vůbec špatně. Peníze zbytečně utrácíme na mnoha jiných místech

Tarzan

Je jich moc jako politiků …