Avatar uživatele
anonym

Mate potiz s narecim

at hanacke,ostravske ci jine?Ja obcas,chvili mi to trva,nez pochopim co jsem slysela.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 5157 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
ten který je

Kolega z práce neustále říkal že jede z tama a kama.Já byl z něj hotovej a později jsem pochopil že z tama je v češtině odtamtud a kama je kudy.Když se na někoho moc rozčílil tak říkal-ty cype. 🙂Byl z Opavy.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Wareg

to HerbiG: toto mi říkal přesně kámoš, který byl kdysi v Praze a řekl pražákovi „rožni“. Ten údajně nechápavě hleděl co po něm chce. Tak se musel kamarád opravit a říct „rozsviť“. 😁 Nebyli jste to náhodou vy dva??? 😁

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dagry

No vidíte a pro mě „rožni“ a " z kama jsi" je úplně normální. Taky mi čecháčci nerozumněli.
Mně zas vadí, když se všude strká „v“ – volej, vokolo, vocet, vomáčka .....
A co takové „podej mi zlavec“ (polštář)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

s porozuměním nářečí ani ne, jsem naštěstí lingvista od přirození; spíš je pak problém, když použiju nářeční slovo v jiné oblasti, než se užívá, a posluchač si to vyloží špatně. (Např. z Brna, kde jsem studoval, jsem pochytil slovo „kořen“ ve významu „milenec“, tam se to běžně říká bez jakéhokoli hanlivého podtextu, kdežto v Čechách se to málem chápe jako nadávka ;{))=

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jakub

A to zase jeden pan ředitel dosazený pražskými kamarády na místo, do moravského závodu, na poradě vyslechl požadavek, že je potřeba vyměnit na všech objektech ryny. Zčervenal , zbledl a souhlasně pokýval hlavou , že jo. Po poradě se nenápadně zeptal provozního technika, o čem byla řeč. On mu nenápadně sdělil, že ryna je ten žlab, co do něho stéká voda se střechy a dál do svodu. Byl od Hradce Králové.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lorja

Když jsem přišla na Valašsko do školy,měli jsme praxi v Tesle.Při představování mi kolega řekl,že má ogara a dvě děcka.Tenkrát jsem si myslela ,že mu přeskočilo.Následně mi vysvětlil,že ogar je kluk a děcko holka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
HerbiG

jn … kdyz jsem byl na tabore tak jsem byl na pokoji s moravakem a on na mne: rožni … a ja upe cumnel a rikal co to meles vole?? a pak me vysvetlil ze je to rozsvitit :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal

Někdy slyším pražštinu a e,A u maminky moravštinu.Její okurek mi " dává".Jednou jsem napsal do jídeníčku okurák,paní se ptala co toje: Odpověďčíšníka: paní,to je kombinace okurky a cukety.Nevím ,nevím jestli mu věřila,já byl v kuchyni.

Zdroj: život

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
afro.minerva

Někdy mi chvilku trvá, než mi docvakne o co go. Ale co vím, tak většinou mají jiní problém s mým chodským nářečím. Dokonce jsem se setkala i s tím, že je to snad i popuzovalo. A hlavně na některých diskuzích si musím dávat pozor, abych nepoužila nářečí, protože jsem za to téměř kamenována…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gabilka

Já mam problém občas i se slovákama… No i někteří češi mají problém mluvit :DDD

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek