Mate potiz s narecim

at hanacke,ostravske ci jine?Ja obcas,chvili mi to trva,nez pochopim co jsem slysela.

Nejlepší odpověď
ten který je

Kolega z práce neustále říkal že jede z tama a kama.Já byl z něj hotovej a později jsem pochopil že z tama je v češtině odtamtud a kama je kudy.Když se na někoho moc rozčílil tak říkal-ty cype. 🙂Byl z Opavy.

Další odpovědi
Wareg

to HerbiG: toto mi říkal přesně kámoš, který byl kdysi v Praze a řekl pražákovi „rožni“. Ten údajně nechápavě hleděl co po něm chce. Tak se musel kamarád opravit a říct „rozsviť“. 😁 Nebyli jste to náhodou vy dva??? 😁

dagry

No vidíte a pro mě „rožni“ a " z kama jsi" je úplně normální. Taky mi čecháčci nerozumněli.
Mně zas vadí, když se všude strká „v“ – volej, vokolo, vocet, vomáčka .....
A co takové „podej mi zlavec“ (polštář)

quentos

s porozuměním nářečí ani ne, jsem naštěstí lingvista od přirození; spíš je pak problém, když použiju nářeční slovo v jiné oblasti, než se užívá, a posluchač si to vyloží špatně. (Např. z Brna, kde jsem studoval, jsem pochytil slovo „kořen“ ve významu „milenec“, tam se to běžně říká bez jakéhokoli hanlivého podtextu, kdežto v Čechách se to málem chápe jako nadávka ;{))=

Jakub

A to zase jeden pan ředitel dosazený pražskými kamarády na místo, do moravského závodu, na poradě vyslechl požadavek, že je potřeba vyměnit na všech objektech ryny. Zčervenal , zbledl a souhlasně pokýval hlavou , že jo. Po poradě se nenápadně zeptal provozního technika, o čem byla řeč. On mu nenápadně sdělil, že ryna je ten žlab, co do něho stéká voda se střechy a dál do svodu. Byl od Hradce Králové.

lorja

Když jsem přišla na Valašsko do školy,měli jsme praxi v Tesle.Při představování mi kolega řekl,že má ogara a dvě děcka.Tenkrát jsem si myslela ,že mu přeskočilo.Následně mi vysvětlil,že ogar je kluk a děcko holka.

HerbiG

jn … kdyz jsem byl na tabore tak jsem byl na pokoji s moravakem a on na mne: rožni … a ja upe cumnel a rikal co to meles vole?? a pak me vysvetlil ze je to rozsvitit :D

Michal

Někdy slyším pražštinu a e,A u maminky moravštinu.Její okurek mi " dává".Jednou jsem napsal do jídeníčku okurák,paní se ptala co toje: Odpověďčíšníka: paní,to je kombinace okurky a cukety.Nevím ,nevím jestli mu věřila,já byl v kuchyni.

Zdroj: život

afro.minerva

Někdy mi chvilku trvá, než mi docvakne o co go. Ale co vím, tak většinou mají jiní problém s mým chodským nářečím. Dokonce jsem se setkala i s tím, že je to snad i popuzovalo. A hlavně na některých diskuzích si musím dávat pozor, abych nepoužila nářečí, protože jsem za to téměř kamenována…

Gabilka

Já mam problém občas i se slovákama… No i někteří češi mají problém mluvit :DDD