zjentek

máte osvědčenou metodu, jak správně naložit maso na uzení, aby se řádně proleželo, ale nezkazilo?

..protože podle dvou veřejně hodně rozšířených návodů,co jsem vygoogloval, se nám už 2× 20kg masa zkazilo :o

Odpovědi
Drap

Mám . Nepoužívám rychlosůl a podobné věci.Držím se generacemi osvědčených postupů.
Napíši ti postup v IP.

anonym

Mám „osvědčenou metodu“ – ale udím ´od oka´, takže nevím, nakolik ti pomůžu… Nakládám na cca 3–4 týdny (maso a špek), na cca 2 týdny žebra a kotlety.
😉

  1. maso nasolím (potřu solí) a naskládám do hrnců (zvlášť špek a bůček, zvlášť maso a zvlášť maso s kostí – žebra, kotlety)
  2. druhý den zaliju převařenou vodou (vychládlou) tak, aby bylo maso ponořené a zatížím
  3. pokud je teplo (nad 10°C), přidávám do soli cca 10 % cukru a dobu naložení zkrátím na zhruba polovinu až dvě třetiny
  4. pak – podle teploty, cca 1–2× týdně kontroluju, jestli se na povrchu láku nevytváří šlem – tom případě maso přeložím – omyju a znovu a) i b), jen – soli o něco méně a vodou zalívám ´hned´
  5. den před uzením maso vytáhnu, opláchnu a lehce povařím v čisté vodě (15–20 minut), rozvěsím a nechám uschnout
  6. udím při teplotě cca 50°-60° C, maso dva dny, špek, bůček a kotlety den, žebra cca 12 hodin; vždy předem roztopím udírnu na cca 120° C; vložím maso a nechám udírnu na teplotu uzení vychladnout (mám plechovou obloženou dřevem, takže chladne rychle); 1–2 x za uzení maso popřekládám (z krajů doprostřed a naopak)
  7. k uzení používám buk (drobnější špalíčky bez kůry), pokud mám, přidávám švestku a na závěr ´trochu´ jalovce

Sůwa

Expert na uzení a nakládání masa je tady >barbakan<, jenže momentálně zřejmě není přítomen 🙂

anonym

Jaký že já jsem expert, ale pravda je, že všem chutná:-)

zjentek

tak mnohokrát díky, Drape ,)