annas

Máte občas něco za lubem? Jak vzniklo toto úsloví? Co je lub?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

No ještě abych neměl.

slovo /“lub“/ může označovat obvodový dřevěný kruh u síta, také obednění mlecích kamenu (kdysi ve mlýně).
/“Míti něco za lubem“/ znamená „mít něco schovaného pro sebe“ (mlynářovi zbylo vždy za lubem trochu mouky, i když mlečovi odevzdal zdánlivě všechnu), nyní přeneseně i „mít kromě obvyklého jednání ještě jiný, tajný úmysl“.
Původně praslovanské slovo /“lubь“/ označovalo patrně podkorní vrstvu dřeva, pak lýko (význam „lýko“ má v některých pozdějších slovanských jazycích, má jej i latinské slovo /“liber“/ – zřejmě příbuzné – potom používané na označení knihy: dříve se psalo na onu vnitřní část korovou). /“Lubь“/ bylo přenášeno i dále: na korkovitou kůru břízy a jilmu, pak na kůru vůbec. Z nich se dělaly nádobky na jahody apod., mírky na obílí, někde snad i luby na síta (srov. moravsky /“lubovica“/ – „míra na obílí“, hanácky /“lóbek“/ – „nádoba na mouku nebo otruby“).
/“Lub“/ jakožto mlýnský termín není původní: domácí ruční žernov býval zasazen v kadlubu vydlabaném v jednom kusu dřeva, mlýnský žernov byl obedněn dlužemi jako díž – zde staré /“kadlub“/ bylo vytlačeno rýmovým slovem /“lub“/.

Zdroj:

Machek, V.: Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/etymologicky-puvod-slova-lub

Další odpovědi
hanulka11

to je když na něco myslím, že to udělám …tak říkám,že to mám za lubem

jinak jsem našla toto

Co to ten lub vlastně je? Kde ho najdeme? Kam jsme si vlastně tu naší tajnou myšlenku schovali?
Věřte mi nebo ne. Do mlýna. Ve mlýně se vyskytují učňové – prášci, zaměstnanci – mládci a stárek – pan mistr. Často jim býval pan Otec. K mnoha zařízením patří i mlecí kameny, kryté dřevěným bedněním, takzvaným lubem. Mlynáři vždycky zbyla po mletí za lubem nějaká mouka, takže měl něco pro sebe. Proto se o chytrých, častěji pak o chytrácích, chytrolínech, vykutálencích, taškářích a vyčuráncích říká, že mají něco za lubem. Skoro politická kauza což.

Zdroj: http://www.e-kniha.com/proc-za-lubem.html

poa.li

Lub je postranní stěna např. houslí, nebo jiných strunných nástrojů. Do houslí si lidé v dřívějších dobách schovávali např peníze, nebo jiné cennosti. Měli to schované za lubem – v houslích. Je to něco, co tajíme, ale víme, že to můžeme v pravou chvíli vytáhnout.

dudu

Skrytý úmysl – záměr.