annas

Máte občas něčeho plné zuby?

Zkuste napsat rčení a jiné ustálené obraty, ve kterých je užito slovo zub (může být i nářeční).
Pokud je třeba, stručně vysvětlete.

Poznámka: Těchto spojení je opravdu dost.
Doplňuji:
Popelka a tata uvedli několik rčení. Několik ještě přidávám. (Možná se něco opakuje, protože nemám jejich odpovědi před sebou).

Mít koňské zuby, zatnout zuby, ukázat zuby, skrz zuby, nechce mi to přes zuby, ozbrojený po zuby, dělat si zuby, něco na zub, vynést v zubech, dát do zubů, držet jazyk za zuby, držet se zuby nehty, padni oko nebo zub, oko za oko, zub za zub, darovanému koni na zuby nehleď, zub času …

Nejlepší odpověď
1popelka1

zub za zub
dát někomu do zubů
prosít mezi zuby
brousit si na někoho/něco zuby
vylámat si zub
vycenit zuby
zuby jako perličky
zatnout zuby
držet se zuby nehty

Doplňuji:
bránit se zuby nehty
dostat bombu (ránu,úder) do zubů

Další odpovědi
Tata

Před chvílí jsem si vzal něco málo na zub(malá svačina), a teď toho mám plné zuby(bylo toho dost). Dále můžu nabídnout Vynesl ho v zubech(vyhodil ho,umlčel ho pádnými argumenty na které nebylo možné reagovat), držel se zuby nehty(zoufale odolávat útoku ať fyzickému nebo verbálnímu), byl bezzubí ( nebyl nebezpečný), zubil se na svět(usmíval se bral život optimisticky),da­rovanému koni na zuby nekoukej(darovanou věc přijímej tak, že jí dostáváš z nějakých sympatii a ne ve snaze tě poškodit).

pekynka

Ráda bych měla své zuby plné vápníku aby mi dlouho vydrželi.

vecernice

Mám jednoho /určitě více/zákazníka,kte­rej má zuby mezi dírama a ne díry mezi zubama.

Jahoda

Já znám jen toto: oko za oko, zub za zub. 🙂 Teď si nemohu vzpomenout na žádné jiné. Když si vzpomenu, dopíši.