barnajka

Máte někdo zkušenost s pěstováním kávovníku?

Moc prosím – objednala jsem si z netu cca 20cm vysokou rostlinku kávovníku. Došla v pořádku, žije a zatím se má čile k světu.
A já bych opravdu naléhavě potřebovala poradit, co všechno udělat pro to, aby se ten prcek měl k světu i dál.
Aspoň do sobotního večera :)
Má to být dárek k Vánocům a já jsem absolutní zahrádkářský antitalent. V sobotu dárek předám a dál ať se stará obdarovaný. Co ale teď? Potřebuje ode mě rostlinka něco? A kam ji můžu schovat, resp. jak moc bojový podmínky snese?
Dívala jsem se na netu a podle všeho je ideální teplota 20–25○C, ne přímé sluneční světlo, ne suchý vzduch, ne přílišná zálivka.
Mohla bych ji mít v obýváku v polici, kam dopadá jen přirozený denní světlo?

A druhá věc: Rostlinka má pořád ještě celou spodní část zabalenou do bublinkové folie – mohla bych ji tak nechat, a nebo půda potřebuje dýchat?

Omlouvám se za otázky, jenž jsou hodny blba…ale já opravdu blb jsem :))

Moc děkuju za každou užitečnou radu!!!

Nejlepší odpověď
dudu

Zpět několik roků jsem kávovník pěstoval v bytovce, nevím zda-li se zrovna jednalo o vhodný druh a po pravdě jsem se s rostlinou příliš nemazlil. Časem přerostla rozměry obyváku a byla vystěhována na schodiště baráku. Dosáhla něco přes dva metry. Listy měla kožovité podobné višni, stejně tak i květy. Plody vypadají jako šípky, po vyzrání červené a uvnitř jsou tři nebo čtyři kávy. Celkově nic moc – možná i kvůli nestatku světla a špatnému hnojení. Vděčnější je podle mých zkušeností třeba citronovník nebo banánovník. Od nich jsme i v paneláku sklízeli plody a celkově to byla docela efektivní paráda.