janek66

Máte někdo recept na pravou valašskou „KYSELICU“-zelnou polévku?

Mám na ni dlouho chuť a babička která ji báječně uměla uvařit už není.

Nejlepší odpověď
hanulka11

Té je hodně druhů…ale zde ta moje…
350g kysaného zelí(může být i míň)
2 středně velké brambory
1 klobásu
1 smetanu ke šlehání
2 lžíce hladké mouky
sůl
pepř
2 lžičky majoránky
1/2 lžičky kmínu
2 kuličky nového koření
1 bobkový list

Postup:

Zelí zaliju vodou a dám vařit.Přidám koření,kmín,ma­joránku,nové koření,bobkový list.Asi po 15 minutách vaření přidám nakrájené brambory a klobásku a ještě dalších zhruba 20 minut pozvolna vařím.
Ve smetaně a troše vody rozmíchám mouku a zahustím kyselici.Dochutím solí,pepřem.
Podávám s chlebem.
Nech si chutnat
Doplňuji:
Říká se jí couračka

Další odpovědi
atriplex

Moravský název „kyselica“, lze nahradit názvem českým „zelňačka“. Ty recepty jsou v podstatě totožné 🙂

iceT

Maminka dala varit kysane zeli,bobkovy list,nove koreni,kulickovy pepr,trochu soli a nejlepe domaci klobasu nakrajenou na kolecka.Az zeli zmekne,zahusti se hladkou moukou rozmichanou v kysane nebo sladke smetane a povari se.Na zaver se prida majoranka a podle chuti dosoli.Brambory varila zvlast a do talire rozmackala a pridala polevku.
Druha babicka delavala tuto polevku cervenou.
Receptu je spousta,staci si vybrat.

anonym

Věřte, že ať budete vařit jak chcete, nikdy nikdo neuvaří kyselicu jako vaše babička, stejně jako nikdo neuvaří bramboračku jako moje maminka a já doufám, že jednou se bude říkat, že nikdo neuvaří koprovku jako teta Emilka.
Doplňuji:
Protože to vlastně vůbec není o vaření,ale o vzpomínkách na babičku, u které bylo všechno nej i ta kyselica.