krven

Máte někdo praktickou zkušenost s čističkou vzduchu s ionizátorem?

výrobce ION Care. Po prvním použití byl vzduch divně (po chemii) cítit. Je to jen otázka zvyku? Díky

Nejlepší odpověď
Pájo

Odpovím Vám obecně, nemám s tímto konkrétním typem zkušenost. Avšak…to, co jste po zapnutí cítili je ozon. V přírodě je normálně cítit po bouřce, ale ne tak výrazně. Jednak se mísí s ostatními vůněmi deštěm „namočené přírody“ apod., pak také ke štěpení molekul kyslíku (O2 volnými radikály O* na O3) působením atmosférických výbojů (blesků) dochází hlavně výše nad zemí.
Ionizátor v čističce principielně využívá právě sterilizační vlastnosti ozónu. Princip práce je založen na tom, že vestavěné emitory vytváří ozón, který spolehlivě sterilizuje vzduch od virů a bakterií, plísňových spor, mikročástic prachu, cigaretového dýmu, pachů apod.

Je to otázka zvyku. Můžete přístroj dát někde stranou v místnosti (a nestavět jej např. hned vedle postele). Využíval bych jej hlavně tam (= v ložnici) a nenechával bych jej běžet stále, třeba jen několik hodin před spaním a pak jej vypnul.
Vytvářet si v celém bytě příliš sterilní prostředí není vhodné, protože jsou to pak „velké výkyvy pro imunitní systém (IS)“.

Podám-li to hodně laickou formou, doma by IS zahálel a po opuštění sterilního bytu by dostával najednou a nárazově hodně zabrat.