Máte někdo nějakou stavbu pod dráty VN ?

Nad pozemkem zahrady vedou dráty a nevím, jestli pod nimi může něco stát, jako je třeba chatka, altán nebo pergola. Ano či ne?!

Zrovna jsem se ptal elektrikáře VN a ten mi řekl, že v mém případě stavba může být 7 m od krajního drátu.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Záleží o jak silné vedení se jedná. Ale pod a okolo vedení je tzv. ochranná zóna, pod kterou se nesmí stavět vůbec nic. Pokud by došlo k nejhoršímu tak ani stan.
Ochranná pásma elektrických zařízení dle zákona č. 458/2000 Sb.

§ 46

(1) Ochranným pásmem zařízení elektrizační soustavy je prostor v bezprostřední blízkosti tohoto zařízení určený k zajištění jeho spolehlivého provozu a k ochraně života, zdraví a majetku osob. Ochranné pásmo vzniká dnem nabytí právní moci územního rozhodnutí.
(2) Ochrannými pásmy jsou chráněna nadzemní vedení, podzemní vedení, elektrické stanice, výrobny elektřiny a vedení měřicí, ochranné, řídicí, zabezpečovací, informační a telekomunikační techniky.
(3) Ochranné pásmo nadzemního vedení je souvislý prostor vymezený svislými rovinami vedenými po obou stranách vedení ve vodorovné vzdálenosti měřené kolmo na vedení, která činí od krajního vodiče vedení na obě jeho strany

  1. u napětí nad 1 kV a do 35 kV včetně
  1. pro vodiče bez izolace 7 m,
  2. pro vodiče s izolací základní 2 m,
  3. pro závěsná kabelová vedení 1 m,
  1. u napětí nad 35 kV do 110 kV včetně
  1. pro vodiče bez izolace 12 m,
  2. pro vodiče s izolací základní 5 m,
  1. u napětí nad 110 kV do 220 kV včetně 15 m,
  2. u napětí nad 220 kV do 400 kV včetně 20 m,
  3. u napětí nad 400 kV 30 m,
  4. u závěsného kabelového vedení 110 kV 2 m,
  5. u zařízení vlastní telekomunikační sítě držitele licence 1 m.

    (4) V lesních průsecích udržuje provozovatel přenosové soustavy nebo provozovatel příslušné distribuční soustavy na vlastní náklad volný pruh pozemků o šířce 4 m po jedné straně základů podpěrných bodů nadzemního vedení podle odstavce 3 písm. a) bodu 1 a písm. b), c), d) a e), pokud je takový volný pruh třeba; vlastníci či uživatelé dotčených nemovitostí jsou povinni jim tuto činnost umožnit.

    (5) Ochranné pásmo podzemního vedení elektrizační soustavy do 110 kV včetně a vedení řídicí, měřicí a zabezpečovací techniky činí 1 m po obou stranách krajního kabelu, nad 110 kV činí 3 m po obou stranách krajního kabelu.

    (6) Ochranné pásmo elektrické stanice je vymezeno svislými rovinami vedenými ve vodorovné vzdálenosti

  6. u venkovních elektrických stanic a dále stanic s napětím větším než 52 kV v budovách 20 m od oplocení nebo od vnějšího líce obvodového zdiva,
  7. u stožárových elektrických stanic a věžových stanic s venkovním přívodem s převodem napětí z úrovně nad 1 kV a menší než 52 kV na úroveň nízkého napětí 7 m,
  8. u kompaktních a zděných elektrických stanic s převodem napětí z úrovně nad 1 kV a menší než 52 kV na úroveň nízkého napětí 2 m,
  9. u vestavěných elektrických stanic 1 m od obestavění.

    (7) Ochranné pásmo výrobny elektřiny je vymezeno svislými rovinami vedenými ve vodorovné vzdálenosti 20 m kolmo na oplocení nebo na vnější líc obvodového zdiva elektrické stanice.

    (8) V ochranném pásmu nadzemního a podzemního vedení, výrobny elektřiny a elektrické stanice je zakázáno

  10. zřizovat bez souhlasu vlastníka těchto zařízení stavby či umisťovat konstrukce a jiná podobná zařízení, jakož i uskladňovat hořlavé a výbušné látky,
  11. provádět bez souhlasu jeho vlastníka zemní práce,
  12. provádět činnosti, které by mohly ohrozit spolehlivost a bezpečnost provozu těchto zařízení nebo ohrozit život, zdraví či majetek osob,
  13. provádět činnosti, které by znemožňovaly nebo podstatně znesnadňovaly přístup k těmto zařízením.

    (9) V ochranném pásmu nadzemního vedení je zakázáno vysazovat chmelnice a nechávat růst porosty nad výšku 3 m.

    (10) V ochranném pásmu podzemního vedení je zakázáno vysazovat trvalé porosty a přejíždět vedení mechanizmy o celkové hmotnosti nad 6 t.

    (11) Pokud to technické a bezpečnostní podmínky umožňují a nedojde-li k ohrožení života, zdraví nebo bezpečnosti osob, může fyzická či právnická osoba provozující příslušné části elektrizační soustavy nebo provozovatel přímého vedení udělit písemný souhlas s činností v ochranném pásmu. Souhlas, který musí obsahovat podmínky, za kterých byl udělen, se připojuje k návrhu na územní rozhodnutí nebo k žádosti o stavební povolení; stavební úřad podmínky souhlasu nepřezkoumává.

    (12) Fyzické či právnické osoby zřizující zařízení napájená stejnosměrným proudem v bezprostřední blízkosti ochranného pásma s možností vzniku bludných proudů poškozujících podzemní vedení jsou povinny tyto skutečnosti oznámit provozovateli přenosové soustavy nebo příslušnému provozovateli distribuční soustavy a provést opatření k jejich omezení.

Doplňuji:
U toho textu je i obrázek, ale bohužel nešel zkopírovat, věděl jsem o 7 metrech, ale na naší zahradě je to dokonce 12 a jak vidno, platí i více.
http://www.go­ogle.cz/url?sa=t&rct=j­&q=&esrc=s&sou­rce=web&cd=2&ved=0CCcQFj­ABahUKEwjv16f2u­YzGAhWLs3IKHVTSC8A&ur­l=http%3A%2F%2Fwww­.czechcoal.cz%2Fcz%2Fp­rofil%2Fcs%2Fl­ds%2FOchr_pas­ma.doc&ei=tAR8Ve-tGYvnygPUpK-ADA&usg=AFQjCNE3kZsOc­NeSr7IRR_ATW1JVdz9Is­g&sig2=nzon7Wu-Y6G89MPAFRnGdA&bvm=bv­.95515949,d.bGQ

Další odpovědi
brillant

Musíte oslovit správce (majitele) zmíněného vedení. Popište mu co chcete stavět, jak to budete stavět a jak to budete užívat a udržovat. Třeba vám to povolí.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=ochran­n%C3%A9+p%C3%A1smo+vn&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

Michálek1245

Je na to poměrně přesně stanovená legislativa, kde a co a jak být může. Samozřejmě třeba malé zahradní altány, tak těch se to netýká. Ale samozřejmě nějaká větší bouda, zahradní domek nebo dokonce rodinný dům, tak tam už je to problém a musí se to řešit. A teda jako upřímně vám to nezávidím.

anonym

Brillant, odkaz je nefunkční. 🙂

brillant

https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=ochran­n%C3%A9+p%C3%A1smo+vn&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest&gws_rd=ssl

anonym

OK. 🙂