seidinka

Máte někdo mapu leteckých koridorů? Díky

Nejlepší odpověď
Drap

Letecké koridory, neboli terminologicky správně „letové cesty“ (airways) se v ČR přestaly používat někdy v polovině devadesátých let s masivním rozšířením tzv. principu volného letu. Namísto nich je dnes republika protkána hustou sítí „tratí letových provozních služeb“ (ATS routes) + řídící si běžně může letadla poslat mimo tyto tratě jak to zrovna potřebuje

Další odpovědi
mosoj

Letecké koridory jak píše Drap byly zrušeny. Dnes si každé letadlo vypočítává trasu samo podle meteorologických podmínek ve směru letu tak, aby let vyšel co nejekonomičtěji. Samozřejmě jsou místa nad která se nesmí létat.
Dodržují se ale letové hladiny.

suaeda

Jak uvadí správně „Drap“ delší dobu se již nepoužívají stálé letové koridory. Před časem jsem našel přes stránky letového provozu odkaz na internetu, kde na každý den měli mapu letového provozu. Nad naším uzemím jsou samozřejmě místa, kde se nesmí létat. Např. nad JE Temelín, Dukovany ad. Pro zajímavost a pobavení přidávám stránky: http://www.flig­htradar24.com/. Na stránkách nejsou samozřejmě vidět všechna letadla, ale i tak lze zjistit hodně údajů co nám letí nad hlavou a kam.

Vincent

Mapa letových tratí (ATS routes) pro ČR je k nalezení v letecké informační příručce (AIPu) ČR, na stránkách řízení letového provozu.
Zde:
http://lis.rlp­.cz/ais_data/www_ma­in_control/frm_cz_­aip.htm

Sekce 6.1.1 a 6.1.3