Máte ti, kteří bydlíte ve vesnickém stavení (možná i v městském) udírnu v komíně?

Nejlepší odpověď
Drap

Už ne, ale kdysi jsem bydlel v domě kde to tak bylo. Mimo toho byla do komínu vyvedena i pec na chleba.

Další odpovědi
gecco

Znám dva takové – mizivé %…
😉
V novostavbách vůbec a i ve starých staveních se široké sopouchy omezují (ztráty tepla) – nemluvě o tom, že leckdo topí všelijakými ´hnusy´ – a tím pádem sopouch degraduje…
Zanikání řemesel a neúcta k nim…

dudu

Strýc tento typ udírny kdysi využíval, ale ač po dobu uzení pálil jen kvalitní dřevo, celý proces trval dlouho – několik dnů. Maso bylo vysušené a černé od kouře tak, že je před konzumací bylo třeba omýt.

honza19hk

ne máme samostatnou udírnu, do komína ale máme vyvedenou velkou pec na chleba.

cochee

Brácha má barák po babce, taková udírna v něm byla, ale při rekonstrukci ji zazdil (i tak se „sto roků“ nepoužívala).

ReHu

Ne, ani jsem to nikde neviděla. Asi to je hodně stará záležitost.
Mám samostatnou vyzděnou udírnu. Na zahradě.

Klaproth

Ano mám, náš barák je z roku 1809, má v černé kuchyni vestavěnou udírnu se samostatným komínem, topeniště je v přízemí, udírna je o patro výš s přístupem ze schodiště, ale v životě jsem to nepoužil. Udíme ve zděné udírně na zahradě.

Mc Merkurion

ano,ale nepoužívám,je to starý komín,a na něj je napojen sporák,kde se stále topí jen dřívím >>> co kdybych to chtěl jednou zkusit…

anonym

To nemám a nevím jak by to uzený pak vypadalo,když tomíp uhlím.
Koukám,že bez upravení otázky bysme to asi těžko pochopili.
Uhlím se topí Pavlíčku už dávno,neznám komín,kde by topili před 50ti či více lety jen dřevem.

anonym

Ty jsi teda trefil hřebík na hlavičku, jen co je pravda. Jak můžeš znát komín před 50 lety, když tě pan otec měl někde? To máš z doslechu? Oni, na vesnici před půl stoletím topili uhlím, ti chudší hnědým, movitější černým a koksem, ti nejbohatčí atrancitem a pastoušku vyhříval reaktor umístěný na návsi.

anonym

Jugare a kdybys přidal PET-ky, bylo by to papáníčko pro tebe.
Ty udírny, pokud nevíš, byly stavěny v době, kde se převážně topilo dřevem.Ále, jako bych házel hrách na zeď!

anonym

To pamatuješ teda víc než hnědý uhlí,to se pálí už dlouho.
Už vidím lidi,jak topí dřevem na uzení,to mi kebulka nebere.

gecco

Barbakane – neházej hrách samicím užitečného domácího ´mazlíčka´…
😉

anonym

Gecco, myslíš perle? 😁

gecco

No – ty už vůbec ne…
😉