mosoj

Máte již doma rodinný závod ?

Podle nového občanského zákoníku má člen rodiny právo na peněžní odměnu vykonávanou doma. Sice nevím kdo komu a čím bude platit, kdo bude předseda odborů, ale zvrácenost z toho jenom čiší.
Doplňuji:
Samozřejmě , že tam vypadlo " za práci "

Zvrácenost to je. Letos se chystám opět umýt a natřít celou střechu. Od firmy
by to bylo tak za 50 000 Kč. To mám chtít od ženy aby mně za to platila ? A ona zase ode mně za to, že vypere, uvaří a uklidí.
Jděte do háje s takovouto společností.

Nejlepší odpověď
Damiana

No, víš, ony existují i tak „zvrácené“ domácnosti, kde taťka držgrešle sedí na kase a odpočítává ženě na domácnost každou korunu. Dělal to už Martin Nedobyl, děje se to pořád. A jsou ženy, které s takovým usurpátorem v manželství setrvávávají i přesto a jsou v domácnosti. Na odměnu tedy nárok mají. Otázkou ovšem je, zda se taťkovi „pevné ruce“ dokážou postavit a o peníze za svojí práci si vůbec dovolí říct. Mám za to, že asi ne. Takže zákon jim sice vyjde vstříc, ale předpokládám, že se jím začne ohánět spíš mamánek, který párkrát umyje nádobí a pak bude chtít po mámě v invalidním důchodu peníze na cigára.

Další odpovědi
jirkajirka

Moje rodina je normální a tak nikdy takový zákoník nepotřebujeme. Vše co doma děláme,děláme pro sebe a pro radost ostaním v rodině.

Hamon

Stacilo by zamyslet se nad tim, co ctes.
To, co pises, s tim nema nic spolecneho.
Doplňuji:
Přečti si, prosím, ten zákon, to, co píšeš je naprostý nesmysl a nevím, kde jsi to vzal.
Jde o to, že rodinný závod je jiná forma podnikání, do kterého se zapojují členové domácnosti. Máte malý statek, pár kav, vepřů, nějaké pole… Všichni se o to staráte a tak máte všichni nárok na podíl z případného zisku. Potud samozřejmost, zákona netřeba. Ale jestliže se ten, kdo se považuje za hlavu rodiny, rozhodne statek prodat, už to nemůže udělat sám, bez souhlasu ostatních, i kdyby byli všichni ostatní nezletilí. Navíc, ostatní mají předkupní právo. A dál se na to vztahují daňové výhody atd.

petra15

„Právo na penezní odmenu“--- není to mysleno -nejak pri rozvodu? Kdyz ona byla celý zivot doma, a on delal kariéru ? Jestli tedy taková(ý)nemá treba nárok na to, co odpracovala,–a jaký duchod pak ?-nebo vubec----jaká je „spolecenská hodnota“ zen „v domácnosti“? A TA JE PODLE MNE VYSOKA, – tedy jeste ne spolecensky, bohuzel----a to by se melo zlepsit, ale to uz jsem moc odbocila…

marci1

Nový občanský zákoník zavádí pojem rodinný závod (viz ust. § 700 a násl.), za který se považuje závod, ve kterém společně pracují manželé nebo alespoň s jedním z manželů i jejich příbuzní až do třetího stupně nebo osoby s manžely sešvagřené až do druhého stupně a který je ve vlastnictví některé z těchto osob. Na ty z nich, kteří trvale pracují pro rodinu nebo rodinný závod, se hledí jako na členy rodiny zúčastněné na provozu rodinného závodu.
Doplňuji:
http://www.me­sec.cz/clanky/jak-ovlivni-novy-obcansky-zakonik-vase-zamestnani/

mandat

Tak to udělej tak, že všichni budete navzájem dostávat stejný měsíční plat. A protože nula od nuly pojde…

Hamon

jirkajirka: to říkají všichni. Tím pádem nechápu, že každé druhé manželství končí rozvodem :D

marci1

Rodinný závod je PODNIKÁNÍ fyzické osoby společně s rodinnými příslušníky.

petra15

Damiana
Más muj respekt a mojí úctu.....moc krásne jsi to trefila…:)
(vecne tema partnerstvi…)---já k tomu ríkám: pomalu ale jiste se svet zlepsuje---hlavne to zbytecne neuspechat…i my bychom ted mohly vést dlouhou diskuzi…(na toto téma)a dostaly bychom se k feminismu, a ten zacal podobne, nejdriv byl pokrokový , logický a chtel zenám pomoct, a potom se zcela zvrátil…

Damiana

petra15: Díky:-)
Dovolím si dokončit tvou poslední větu:… protože do něj začali kecat chlapi…:-)
Já se přesto snažím být optimistkou ve stylu:
„Všechno nakonec vždycky dopadne dobře. A když ne, znamená to, že ještě není konec.“

gagaga

peti, pockejte az budou chtit doma chlapi platit i za sex :)

petra15

  • iv- , kdy jsi naposledy volala : „pane doktore prijedte hned, manzel mi práve nabehl na válecek na nudle“…:-):-)

Hamon

Jako že budeme chtít platit vám nebo že budeme chtít, abyste za něj platili vy nám?

Hamon

Pardon, platily.

gagaga

to je prave to, co sama nevim :)
kdo by vlastne platil komu ..

bolak

já myslím že v tomhle případě se bude platit spíš odškodnění.. ;)

petra15

a co takhle hambinec pro slecny?
dotedka nechápu, proc mi tu skvelou otázku smazali:-):-)

Hamon

Možná jsi nechtěně vyzradila něčí podnikatelský záměr…

Hamon

Muset za to platit doma… Tak to zůstanu svobodný do smrti, beztak návštěvy hambince vyjdou daleko levněji než trvalá slečna.

Hamon

Trefila se sice pěkně, ale na špatný hrob. Tohle totiž nemá s rodinným závodem nic společného. V tomto případě jde o výživné a to bylo upraveno už starým občanským zákonem.